Pokollá válhat a nyaralás?

Számos ehhez hasonló rémtörténet kering a szóbeszédben, és a világhálón: csődbe ment utazási irodákról és külföldön maradt turistákról, a befizetetthez képest sokkal rosszabb szállásról és ellátásról, a nem várt kiadásokról. Mégis, mit tehetünk, hogy ne váljon pokollá a nyaralás? – érdeklődött a Kárpáti Igaz Szó Olekszandr Koval, turisztikai szakembernél.

– Államilag mennyire szabályozott és ellenőrzött az utazási irodák működése?
– Legálisan csak olyan vállalkozások folytathatnak utazásszervező, utazásközvetítő tevékenységet, amelyek rendelkeznek a gazdasági minisztériumhoz tartozó turisztikai főosztály által kiállított licenccel, amit elég szigorú követelmények alapján állítanak ki, igaz, szakirányú végzettség nem szerepel a feltételek között. A legfontosabb kritérium, hogy a bejegyzett cégnek legyen bankszámlája, rendelkezzen biztosítással és kockázati tőkealappal, hogy probléma esetén kártalanítani tudják az embereket. Az, hogy egy adott vállalkozásnak megvan-e a szükséges engedélye könnyen kideríthető, ugyanis a minisztérium honlapján elérhető az Ukrajnában legálisan működő irodák listája.

– Hogyan szűrhetjük ki a kockázatos utazási irodákat?
– Kevesen tudják, hogy a kárpátaljai irodák jelentős többsége kizárólag utazásközvetítésre jogosult, utazást nem szervezhet, utazási csomagot nem állíthat össze, csupán a mások szolgáltatásait értékesíthetik. A szerződés aláírását megelőzően célszerű utánajárni, hogy a szervező legálisan tevékenykedik-e. Olyan cég mellett döntsünk, amely évek óta a piacon van és jó a híre. Persze ez sem jelent garanciát, mivel legutóbb pont egy ilyennel adódtak problémák. Az iroda több repülőjegyet adott el, mint amennyi férőhely volt a gépen.

– Mik lehetnek az árulkodó jelek?
– Ne dőljünk be a kecsegtető ajánlatoknak, a minőségnek bizony mindig ára van. Gyanakvásra adhat okot, ha az ügyintéző járatlan az általa kínált terméket illetően, kérdéseink elbizonytalanítják, nem tud pontos és egyértelmű válaszokat adni. Fontos, hogy a szerződés apró betűs részét is elolvassuk, és csak akkor írjuk alá, ha annak minden pontjával egyetértünk. Ha a katalógusban vagy egy utazási iroda honlapján megtetszik egy út, keressünk rá az interneten: van-e az ajánlatban szereplő csilivili fotón kívül más kép is a világhálón. Ebben nagy segítségünkre lehet a közösségi média, sokan osztják meg tapasztalataikat a nyaralásról, értékelik a szállást és az ellátást.

– Mit tehet, akit kár ért?
– A károsult utas jelezheti elégedetlenségét, kártérítési igényét, ha dokumentumokkal igazolni tudja az utazás valóságát, illetve azt, hogy őt valóban kár érte. Tapasztalatunk szerint, amennyiben indokolt a panasz, azt még a nyaralás alatt, 1-2 napon belül korrigálják. A gazdasági minisztériumhoz tartozó turisztikai főosztályhoz, a fogyasztóvédelmi hatósághoz, végső esetben a bírósághoz is fordulhatunk a panasszal. A legfontosabb, hogy ismerjük alapvető jogainkat és merjünk élni vele.

– Mennyire körültekintő és gyanakvó a hazai turista?
– Az a tapasztaljuk, hogy az emberek többsége vakon megbízik az utazási irodákban.

Szabó Sándor

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó