A rendezvények történetében a hármas szám általában vízválasztó szokott lenni, hiszen ha egymást követően három alkalommal is megrendezésre kerül valamilyen társadalmi összejövetel, az azt bizonyítja, hogy helye kell legyen a Nap alatt.
Valami hasonlón ment át a Tiszapéterfalvai Zeneképzelet Tábor is, hiszen a Várnagy Andrea zongoraművésznő megálmodta komolyzenei képzést biztosító rendezvény július 15-én már harmadszor nyitotta meg kapuit a helyi református líceumban. Mi több, a képzeletből varázslat lett, hiszen már Zenevarázslat a tábor mottója. Ezen persze nincs mit csodálkozni, hiszen három igazi „jóboszorkány” (vagy inkább tündérkeresztanyu) is ott bábáskodott körülötte. Várnagy Andrea, a magyar komolyzene nagyasszonya, Borszéki Molnár Dalma, az Együtt Mindannyiunkért Alapítvány kuratóriumi elnöke és Engi Erika, a Tiszapéterfalvai Művészeti Iskola Bonis Bona-díjas tanárnője persze nem varázspálcával és tündérporral tette emlékezetessé a tábor napjait a részt vevő gyermekek számára, hanem kedvességgel, szakértelemmel és mérhetetlen munkabírással.
– A rendezvény tényleg egy álomból fakadt – mesélte Várnagy nemzetközileg elismert zongoraművésznő –, hiszen visszatekintve az elmúlt évekre, elmondhatjuk, hogy ciklikusan építkezve terveztük egyre gazdagabbá a programunkat. Mint tudja, az Egri Zeneképzelet Négykezes Zongoraversennyel egyidejűleg indultunk három esztendeje, amikor az volt a tervünk, hogy a zongoraverseny résztvevőinek néhány napos zenei szabadfoglalkozást szervezünk. Már az első alkalommal is nagy volt az érdeklődés, de mostanra tényleg varázslat lett az álmokból, mert mind a résztvevők száma, mind a foglalkozások sokszínűsége jelentős fejlődésen ment át. Hamisítatlan sikertörténet részeseivé váltunk, az pedig csak plusz, hogy mindezt Kárpátalján, az összmagyarság leginkább balsors sújtotta régiójában sikerült ezt elérnünk.
– Nemzetközileg elismert zongoraművészként nem tekinti méltatlan feladatnak foglalkozásokat tartani a zenével ismerkedő nebulók számára?
– Nem! Minden nagy művész mögött ott állnak ugyanis a tanárai, akik nélkül nem lehet felérni a csúcsra. Ezt pedig szerintem a munkatársaim is így érzik, hiszen Kárpátalján a zenepedagógusok fokozottan példaértékű munkát végeznek. Az igazság az, hogy mi a tábor keretein belül csak azt a kis pluszt igyekszünk megadni a jövő komolyzenészeinek, ami a színpadi sikerhez elengedhetetlen.
– Hogyan lett a Zeneképzeletből Zenevarázslat?
– A képzelet feladata, hogy megjelenítse, mi van a hangok mögött. A varázslatot pedig mindez alapján magunk kell hogy megteremtsük. Debussy azt mondta, a zene ott kezdődik, ahol a szavak véget érnek. Ezt az életérzést igyekszünk továbbadni, hogy a közönség „elbővülve” érezze magát.
– Milyen az idei zenetábor Tiszapéterfalván?
– Varázslatos, hiszen Kárpátalja és az anyaország mellett már Erdélyország is komolyan képviselteti magát. Böjte Csaba gyermekotthonaiból mintegy 50 gyerek érkezett, akik a tábori foglalkozások mellett megismerkednek Kárpátalja nevezetességeivel is. A mintegy 130 fős gyermeklétszám pedig magáért beszél. Újdonság, hogy a zongoraoktatás mellett fúvósok és vonósok is zenei képzést kapnak. Van festészet és tánctanítás is, tehát egyértelműen fejlődött a rendezvény. A tábor lényege mindemellett pedig az, saját eszközeikkel hogyan tudják megélni és kifejezni a művészetekben rejlő kincseket a gyerekek.
– Tavaly úgy váltunk el egymástól, hogy „veletek, jövőre ugyanitt”. Idén mivel búcsúznak majd?
– Marad a már bevált búcsúzó szlogen, de azért jönnek az új ötletek is. A tábor népszerűségét tapasztalva lehetséges, hogy jövőre több turnust is lebonyolítunk majd, hiszen a líceum nyújtotta kapacitásokat már így is 100 százalékban kihasználtuk. Az igazsághoz tartozik viszont, hogy én ábrándozhatnék ugyan, ha nem kaptam volna meg azt a támogatást a helyiektől, amit nyújtani tudtak. Engi Erika zenetanárnő agilitása, munkabírása volt az, ami megvalósította az álmokat és nem feledkezhetünk meg Seres János tiszteletbeli esperes úrról sem, hiszen kézzelfogható segítsége mellett lélekben is mindig velünk volt. Részvétele a munkánkban, áldásközvetítése mindannyiunknak sokat segített, és érezzük is egész héten.
Matúz István