Nem is olyan régen újabb darabbal lepte meg közönségét a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház. A Remete és hatujjú (RH+) című álomjáték Richard Bach, Viktor Pelevin és George Orwell művei alapján került színpadi feldolgozásra Oleg Melnyicsuk rendezésében, Orosz Ibolya látványtervezésével. Mi sem bizonyítja jobban a darab profizmusát, mint az, hogy kategóriájában az öt legjobb közé került az ukrán országos GRA színházi versenyfesztiválon. A versenyprogramba profi színházak nevezhettek be előadásaikkal, függetlenül az intézmény tulajdoni formájától, azaz állami, kommunális és magántársulatok egyaránt indulhattak a megmérettetésen.
– Mit kell tudni még a versenyről? – kérdeztük Oleg Melnyicsukok.
– GRA fesztivált az idén először szervezték azzal a céllal, hogy országos szinten évente felmérjék a színházi eredményeket, s végül teret engedjenek a legkiemelkedőbb előadásoknak, ezzel ösztönözve a színházi alkotói környezet és versenyszellem fejlődését az országban. A program alapítója és szervezője az Ukrán Nemzeti Színházi Szövetség. Körlevelet küldtek szét az országban, kérték, hogy valamennyi színház nyújtson be pályázatot. Mivel korábban a Pécsi Országos Színjátszó Találkozóra is ezt a darabot vittük, valamint a krakkói sikereinken is felbuzdulva (legjobb színházi előadás volt a mienk) úgy döntöttünk, ide is a Remete és hatujjút ajánljuk be. Bár úgy gondoltuk, teljes mértékben az esélytelenek táborát képviseljük majd, ezért is óriási megtiszteltetés és hatalmas meglepetés volt számunkra, hogy a hetven nagyszínpadi előadásból mi is ott lehetünk a legjobb öt között.
Orosz Ibolya, a beregszászi színház színművésze, a rendező felesége nemcsak látványtervezésével segítette a darab létrejöttét, az egyik címszerepet is ő kapta, ő alakította a hatujjú tyúkot.
– Hogyan élte meg az előadást, milyen érzés egy tyúk szerepében tetszelegni?
– Ez azért egyszerű, mert minél magasabbról nézzük a dolgokat, annál nagyobb a rálátás. Mivel nem egy konkrét embert játszottam, hanem egy tyúkot, sokkal több mindent ki tudtam fejezni, hisz egy baromfi az ember szemszögéből bármilyen lehet. Nagyon élveztem ezt a darabot, hiszen egy újabb közös „gyermekünk” született Oleggel, ez egy olyan koprodukció, ahol végre én is elmondhattam a véleményemet, és „belerakhattam” a nekem szimpatikus dolgokat. Például Richard Bach sirályidézetei általam kerültek be, mert nekem egy kicsit Istentelen és reménytelen volt csak a Pelevin-anyag. Ezért is volt ez nagy élmény számomra, mert az embernek ritkán van esélye olyat csinálni, ami nemcsak egy ráruházott szerep. Együtt készítettük, sokat ötleteltünk azon, hogy a legjobbat hozzuk ki belőle. Úgy néz ki, ez sikerült.
Szeptember 10-ig az utazó zsűri színházról színházra járva tekinti meg az első fordulóból továbbjutott 27 előadást (Beregszászban július 4-én jártak), ez alapján megnevezik az idei seregszemle során legkiemelkedőbbeknek ítélt 12-őt. A válogatók között olyan elismert színikritikusok és zenetudósok vannak, mint Szerhij Vasziljev, Anna Veszelovszka, Oleg Verhelisz, Maja Harbuzjuk, Anna Lipkovszka, Ljubov Morozova, Ljudmila Oltarzsevszkij, Jana Partola, Alla Pidluzsna és Anna Sztavicsenko.
Eredményhirdetés a GRA fesztiválverseny kijevi díjátadó gáláján várható november második felében. A nyertes társulatok a szakmai elismerés mellett új előadás megvalósítására szóló pénzjutalomban is részesülnek.
Régiónk még egy előadással képviselteti magát a rangsorban, hiszen a Munkácsi Drámai Színház Deus ex machina című koreografikus produkciója is bekerült a legjobbak közé.
Hegedűs Csilla