Megérkezett Kárpátaljára a lakossági ivóvíz tisztításához szükséges cseppfolyós klór három tonnányi első szállítmánya, amelyet a magyar kormány sürgősségi humanitárius segítségként juttatott a megyének Hennagyij Moszkal, a kárpátaljai megyei közigazgatás elnöke kérésére.
Buhajla József ungvári magyar főkonzul, aki a Csap–Záhony közúti határátkelő ukrán oldalán adta át a klórszállítmányt Hennagyij Moszkalnak, a sajtónak nyilatkozva elmondta, a mostani humanitárius segély is, amely a lakossági ivóvízellátással kapcsolatban Kárpátalján kialakult krízishelyzet megoldására irányul, nagyon fontos támogatás Magyarország részéről.
„Magyarország ismételten segítő kezet nyújtott Kárpátaljának nemzetiségre való tekintet nélkül, hiszen a vizet mindenki fogyasztja, így mindenkit fenyeget a fertőzés veszélye, amelyet a kezeletlen ivóvíz hordoz” – idézte az MTI a főkonzult. A mostani palackozott klórszállítmány értéke mintegy hatmillió forint, de a szállítás költségeit is Magyarország állta.
A diplomata azt is elmondta, hogy amennyiben szükség lesz rá, Magyarország a kért klórmennyiség fennmaradó 12 tonnányi részét is leszállítja.
Ukrán újságírói kérdésre, hogy miként viszonyul a magyar kormány a hozzá Kárpátaljáról érkező gyakori segélykérésekre, Buhajla József kifejtette: ez azt jelzi, hogy az ukrán kormány nem igazán foglalkozik Kárpátalja problémáival, beleértve a többi között a fertőző betegségek elleni vakcinákkal történő ellátást vagy az úthálózat hiányosságait. Ha kérik, akkor Magyarország – jó szomszédként – minden esetben segít Ukrajnának, a két állam közötti feszült viszony ellenére is.
Hennagyij Moszkal elmondta, a magyarországi klóradomány 18 kárpátaljai vízmű működését, és ugyanennyi település lakosságának egészséges ivóvízzel történő ellátását teszi lehetővé másfél hónapig.
Az ukrajnai klórhiányt belpolitikai és oligarcha-csatározások idézték elő, ezért szerinte fennáll a veszélye annak, hogy ismét szünetelni fog a cseppfolyós klór gyártása.
A kárpátaljai lakossági ivóvízellátás biztonságát fenyegető másik nagy veszélynek azt nevezte, hogy a lakosság óriási tartozást halmozott fel a vízművekkel szemben, mert sokan képtelenek megfizetni a magas vízdíjakat.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy miért mindig Magyarországtól kér segítséget, elmondta: ő a megye első számú végrehajtó hatalmi vezetője, ezért rá hárul a lakosság ellátásával, biztonságával kapcsolatos minden felelősség. Így számára nincs más kiút, minthogy a magyar kormányhoz forduljon sürgősségi támogatásért. Moszkal végezetül köszönetet mondott Magyarországnak, amiért a segélykéréseire mindig azonnal, pozitívan reagál.
Ahogy arról korábban írtunk a közigazgatási elnök a múlt héten fordult a magyar kormányhoz az ungvári főkonzulátuson keresztül, hogy humanitárius segélyként adományozzon 15 tonna cseppfolyós klórt Kárpátaljának a lakossági ivóvízellátásban kialakult válsághelyzet megoldása érdekében. Ukrajnában ugyanis leállt a folyékony klórt előállító egyetlen vegyipari üzem. A klórhiány miatt országszerte sok millió, Kárpátalján több százezer ember ivóvíz-ellátása került veszélybe.
Az ukrajnai klórelőállító üzem időközben felújította a termelést, viszont jelen pillanatban kapacitásának csupán 10 százalékát használja ki a Dnyipro-Azot. Azért állt le a gyártás, mert jelentősen megnőtt az ipari gáz ára, ami elengedhetetlen a klór előállításához.
Galajda József, a Kárpátvíz Kft. vezérigazgatója a Kárpáti Igaz Szó megkeresésére elmondta, Buhajla Józseftől, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának főkonzuljától ígéretet kaptak arra, hogy napokon belül a Beregszászi Vízművek is részesül a felajánlott klórból. Nagy szükségük van rá, ugyanis tartalékaik csupán augusztus közepéig elegendőek.
Ma Kárpátalján zömmel olyan ivóvizet fogyasztunk, melynek minősége nem felel meg semmilyen nemzetközi követelménynek, tájékoztatta lapunkat Oleg Kiszil, a megyei vízgazdálkodási főosztály vezetője. Bajok vannak a kutakban található H2O-val, de ott sem rózsás a helyzet, ahol központosított az ellátás. A vezetékek ugyanis elavultak, javításuk nem szakszerű, többnyire csak imitált. Az e célra elkülönített pénzek valakik zsebében landolnak. Az ivóvíz minősége terén világviszonylatban a 95. helyen állna. A nemzetközi összehasonlításban figyelembe veszik a kutakból nyert és a csapokból csordogáló vizet, a folyók, patakok állapotát és a derítőművek hatékonyságát. A szomszédos országokban messze jobb a helyzet.
Az EU országaiban például sehol nem használnak klórt, nálunk viszont a szolgáltatók még mindig ezt adagolják a vízhez. Pedig rég bebizonyították, hogy a klórozott víz folyamatos fogyasztása növeli a daganatos betegségek előfordulását, szívproblémákat okoz, de a vese- és epekő kialakulásához is nagyban hozzájárul. A tudósok szerint ilyet inni, olyan, mintha időzített bombát vinnénk be a szervezetünkbe. Szomszédjainknál például környezetbarát és egészségre ártalmatlan ultraibolya sugarakkal és ózonnal kezelik a vezetékekbe kerülő H2O-t, magyarázta a szakember.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.