Csütörtökön Ukrajnában lezárult a felvételi kampány, várhatóan augusztus első heteiben derül majd ki, ki hova nyert felvételt. Így napokon belül diákok ezrei kezdenek albérletkeresésbe a nagyobb egyetemi városokban, az erősödő kereslet pedig a bérleti díjak ideiglenes emelkedését vonja maga után.
Akár a kollégiumok, akár az albérletek között nézelődünk a lehetőségek tárháza eléggé behatárolt. A tapasztalat azt mutatja, hogy érdemes minél korábban elkezdeni a keresgélést. A legtöbb kárpátaljai egyetemnek és főiskolának van saját kollégiuma. Az albérletnek és a diákszállónak megvannak az előnyei és a hátrányai. Legtöbb esetben az anyagi szempontok a mérvadóak, így sokan kollégiumba költöznek. A választott tanintézet diákszállásában nem mindenki nyerhet felvételt a férőhelyek korlátozott száma miatt, így olyan kritériumok alapján szűrik a jelentkezőket, mint a szociális helyzet, lakhely stb. Az albérlet kiválasztásánál több szempontot is figyelembe kell venni: a minőség, az ár és az elhelyezkedés hármasában kell a lehető legjobb döntést meghozni.
A kollégium mellett szól, hogy nincs rezsiköltség, s bizonyos helyeken extraként van sportpálya és konditerem.
A legolcsóbb megoldást az állami finanszírozási képzésben részt vevő hallgatók számára az egyetemi vagy főiskolai kollégiumok kínálják, ahol három-négy ágyas szobák esetén akár már havi 300-400 hrivnyáért is kaphatunk szállást.
Dr. Spenik Sándor, az Ungvári Nemzeti Egyetem (UNE) Ukrán–Magyar Oktatási-Tudományos Intézetének (UMOTI) igazgatója a Kárpáti Igaz Szó megkeresésére elmondta, mindazoknak, akik az UNE magyar karára jönnek továbbtanulni, kollégiumi szállást biztosítanak.
– A közel két éve átadott Bercsényi Miklós Kollégiumban (amely az UNE 4-es számú diákszálló hatodik szintjét került kialakításra – a szerző) európai színvonalú lakhatást, kulturált körülményeket, sportolási és egyéb feltételeket biztosítunk a diákjaink számára – fogalmazott Spenik Sándor. – A diákok élnek is ezzel a lehetőséggel, minimális azok száma, akik az albérletet választják. Az elmúlt tanévben havi 481 hrivnyába került egy férőhely a 3-4 ágyas szobákban. Még nem tudni, mennyi lesz ez az új tanévtől, ám jelentős drágulásra nem kell számítani.
Ungváron továbbá két egyházi – a Szent Gellért és a Szent György Római Katolikus Kollégium – is várja a diákokat, itt a szigorú házszabályok mellett 350 hrivnyába kerül a szállás. A megyeszékhelyen a legdrágábbak az albérletek.
Az egyik ingatlanközvetítő cég munkatársa érdeklődésünkre elmondta, hogy átlagosan 3000 hrivnyától indul az egyszobás lakások ára.
A helytől, az állapottól és felszereltségtől függően a 2-3 szobás albérletek havi 6 és 7 ezer hrivnya között mozognak. Ehhez még párosul a rezsiköltség, ami télen a fűtési időszakban jelentősen megdobja a bérleti díjat. Az idén ráadásul ez 10-15 százalékkal nőtt. Az olcsó lakások hamar elkelnek, főleg mivel, ebben a szegmensben nagyon kevés a kiadó ingatlan.
Természetesen nincs szükség arra, hogy a teljes összeget egyedül fizessük ki, érdemes több diáknak együtt kibérelnie a lakást, így a költségek jelentősen alacsonyabbak lesznek. Ha egy nagyobb társaság összeáll, és fejenként csak egy szobát fizetnek, esetleg a kollégium mintájára a nagyobb szobákba ketten költöznek be, akkor a havi lakhatási költség rezsivel együtt sem lesz magasabb 1000-1200 hrivnyánál.
Aki a Munkácsi Tanítóképző Főiskolán szeretne továbbtanulni az Ungvári, Beregszászi vagy Nagyszőlősi járásból az már most elkezdhet albérlet után kutakodni, ugyanis az intézmény diákszállójába a helyhiány miatt kizárólag a távolabbi régiókból érkezett diákokat szállásolják el. Kótun Jolán, a munkácsi tanítóképző magyartanára elmondta, a kollégiumi szállás az előző tanévben havi 200 hrivnya volt.
A Latorca-parti városban az albérlet esetében fejenként rezsivel együtt havi 800 és 1000 hrivnyával kell kalkulálni.
Bár még bő egy hónap van a tanévkezdésig, Beregszászban a kollégiumok lassan betelnek. Mint Kohut Attila, a Kölcsey Ferenc Szakkollégium igazgatója elmondta, náluk előreláthatólag teltház lesz.
– Még tart a beiratkozás, de úgy néz ki, minden szoba megtelik szeptember elsejéig – nyilatkozta a Kárpáti Igaz Szónak az igazgató. – Összességében 300 diákot tudunk elhelyezni, akiknek egy hónapra 400 hrivnyát kell fizetniük. S ha nálunk nem járnak szerencsével, próbálkozhatnak az egyházi kollégiumoknál, hiszen úgy a református, mint a katolikus egyházak szintén működtetnek kisebb-nagyobb szállókat.
Mivel csupán a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán legalább ezer diák tanul, emellett az Egészségügyi Koledzsben és a szakiskolákban is sok fiatal kezdi a tanévet, már most nagy az érdeklődés az intézményekhez közeli albérletek iránt. Szabad szobából nincs hiány, főleg idős egyedülállóak adják ki helyiségeket nyugdíjkiegészítésképp.
A havi díjak, rezsiköltséggel együtt, fejenként 500-700 hrivnya között mozognak, többnyire 2-3 diák bérel egy szobát.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.