Ukrajna és nyugati szomszédjai viszonyát elemzi a Korrespondent hetilap hasábjain Jevhen Magda, a Kijevi Világpolitikai Intézet igazgatója. Az írást a kiadvány internetes változata is átvette.
A szerző megállapítja: az ukrán–orosz konfliktus közepette lényegesen felértékelődnek a más országokkal kialakított jószomszédi kapcsolatok. Ám e téren sem megy minden zökkenőmentesen. Míg korábban a „szocialista együttműködés” egykori országai feltétel nélkül támogatták Ukrajna európai integrációját, manapság igen szkeptikusak e kérdést illetően.
A visegrádi négyek (Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia), valamint Románia és Bulgária saját problémáikat igyekeznek megoldani az Európai Unión belül, s nincsenek tekintettel az ukrán érdekekre – értékel a szakember.
Az ukrán–magyar kapcsolatok megromlásának okát a Kijevi Világpolitikai Intézet igazgatója az új oktatási törvény elfogadásában látja. Leszögezi:
a jogszabály 7. cikkét Budapest a Kárpátalján élő 150 ezernyi magyar nemzeti identitása elleni támadásnak tekinti, s arra az álláspontra helyezkedik, hogy Ukrajna és Magyarország egymással szemben megfogalmazott kifogásait aligha lehet egy csapásra orvosolni.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.