A fej(edelem) kalandja

A nyár folyamán egy magyar egyetemi oktató szobortöredékre hívta fel a figyelmet, mely az intézmény botanikus kertjének egyik fája alatt hevert. A kóbor alkotás nem más, mint az erdélyi fejedelem, II. Rákóczi Ferenc mellszobrának maradványa.

A botanikus kert vezetősége jóvoltából az említett tárgyat az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán–Magyar Oktatási–Tudományos Intézete (UMOTI) kapta meg. Az igazgató, dr. Spenik Sándor jóváhagyásával a restaurált gipszalkotást az intézet fennállásának 10. évfordulója alkalmából szeretnék felavatni.

Előtte azonban ki kellett deríteni az eredetét. Az érintettek a közösségi médián keresztül próbáltak információkat gyűjteni, így bukkant rá a hírre Literáti Tatjána is. Az ismert ungvári újságíró, aki már két könyvet is megjelentetett a város múltját feltáró írásaiból, lelkesen vetette bele magát a kutatásba.

A botanikus kert munkatársai szerint, írja Literáti, a szoborfej régi bútorokkal együtt érkezett az egyetemről, amit nem szerettek volna kidobni, így a fa alatt helyezték el.

A „detektív” sorra járta a karokat, remélve, megtudja, honnan is hozták, és akkor közelebb kerül a szobor eredeti helyéhez. Ez az irány sehová se vezetett.

A szerző végül az interneten bukkant rá a Munkácson, a Puskin utcai bank épületének tetején látható II. Rákóczi Ferenc egészalakos szobráról készített felvételekre.

Kiderült, a mindössze tízéves darab Ivan Cubina szobrász műve. S mivel az ott lévő és a most talált szoborfej teljesen egyforma, az újságíró felvázolta a helyzetet az alkotónak.

Rögtön összeállt a kép: a munkácsi szobor mintájára készített Rákóczi-fej- másolatot először az Ungvár galériában állították ki, majd a szobrászok műhelyének udvarán helyezték el, ahonnan még 2010-ben eltűnt. Az, hogy a majd nyolc év alatt milyen utat járt be, és hogy került a botanikus kertbe, nem tudható – összegez a szerző.

Zubánics László, az UMOTI igazgatóhelyettese a KISZó-nak elmondta, a szálak kibogozása után Cubina nem kívánja visszavenni a szobrot, sőt, vállalja a restaurálást is.

– A napokban találkozunk a szobrásszal, átveszi, és miután kijavítja az égetett gipszből készült, eredetileg mellszoborként díszelgő alkotást, felavatjuk a magyar intézetben.

Simon Rita

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó