A hivatalos vélemények szerint javul Ukrajna gazdasága, jobban teljesít az ipar, a mezőgazdaság. A lakosság viszont azt tapasztalja, hogy folyamatosan értéktelenedik a pénzük, drágul a hús, a kenyér. A pénzváltóknál pedig napról napra többet kell fizetni dollárért, euróért. Mi az oka e kettősségnek? – kérdezte a KISZó Bacsó Róbert közgazdászt.
– Mi okozza az ukrán fizetőeszköz újabb mélyrepülését?
– A Nemzeti Bank vezetői szerint a feketepiac, vagyis az árnyékgazdaság hátrányos hatásai miatt következik be a pénzromlás. Az ukrán gazdaság jól áll állítják, nincs köze a folyamathoz. Nos, szerintem ez spekulatív vélemény. Általánossá vált az országban a pénztelenség. Nem jönnek az újabb külföldi hitelek. Az IMF sem hajlandó folyósítani az újabb összegeket. A nemzeti pénzintézet értékpapírok piacra dobásával próbált úrrá lenni a helyzeten, de sikertelenül. Nem volt irántuk kereslet ugyanis. Mindössze 720 millió dollárnyit tudtak eladni, vagyis az egész portéka alig 9,4 százalékát. Nemzetközi viszonylatban más országok gazdasági helyzetével is számolni kell. Például a török líra romlásával.
– Általános pénztelenségről beszél.
– Valóban. Az ukrajnai pénzhelyzettel régóta nincs rend. A Nyugdíjalap óriási hiánnyal küzd, legutóbb már képtelen volt a járandóságok idejében való kifizetésére, és az ukrán posta sem képes azok kézbesítésére.
– Folyamatosan nőnek a bérhátralékok is…
– A romló gazdasági helyzetet mutatja ez is. A vállalkozások, a cégek a fennmaradásuk érdekében kénytelenek ahhoz az eszközhöz nyúlni, hogy visszatartják a fizetéseket. A laikus csak annyit lát az egészből, hogy megint ingyen dolgozott.
– Az újabb IMF-hitel lehet a megoldás?
– A Nemzetközi Valutaalap mindaddig nem folyósít újabb összegeket, míg meg nem történik a lakossági gázáremelés. Szeptemberben ezért érkeznek Ukrajnába a szakembereik. A kormány októberig elhalasztotta a drágítást. A fűtésszezon kezdetére azonban kénytelen lesz emelni. És ez bizony fájni fog: a földgáz köbméterenkénti ára várhatóan csaknem a duplájára nő, meghaladja a 11 hrivnyát.
– Meddig tarthat a hrivnya gyengélkedése?
– A pénzromlás folyamatos lesz. Ukrajna nem termel értéket, megszakadtak a gazdasági kapcsolatok a FÁK tagországaival. A remélt EU-s siker pedig elmaradt. Ami Keleten eladható volt, Nyugaton nem kell. Összetett dologról van szó. A lényeg, hogy az év végére a dollár árfolyama 30 hrivnya fölé nőhet.
Balogh Csaba