Sokan emlékezhetnek a kék bálna nevű világhálós rémségre, amikor fiatalkorúakat öngyilkosságra buzdító veszedelmes játék terjedt a világhálón. Az úgynevezett halálcsoportok keze vidékünkre is elért. Egyértelmű utalás volt arra, hogy egyes szimbolikáik falfirkák formájában Kárpátalján is fellelhetők voltak. Most új szörny jelent meg az interneten. Momo a Facebookon és más közösségi oldalakon zaklatja, ijesztgeti a gyermekeket.
A csirkelábú, rémarcú asszonyt egy japán tervezőcsapat, a Link Factory készítette egy kiállításra még 2016-ban. Az Instagramra került fel róla fotó, s azóta elterjedt az interneten, hogy a kép el van átkozva. Gyorsan terjed a világhálón, és a legsérülékenyebb és legbefolyásolhatóbb közeget célozza meg, a kiskamasz, illetve kamasz korosztályt. Az említett csoportnak lehetősége van arra, hogy bármilyen kontroll nélkül netezhessen, hiszen a 9–12 évesek általában már rendelkeznek okostelefonnal.
A jelenséget nem szabad lebecsülni, mert minden jel szerint pszichológusi képzettségű, de ferde hajlamú egyének állnak a háttérben,
akik nagyon értenek ahhoz, miként kell a sérülékeny lelkületű tinédzserekre hatni, tájékoztat Mihajlo Tancsinec, a megyei rendőr-főkapitányság kiberbűnözés elleni osztályának vezetője.
Az internetes zaklatás rendkívül változatos formákat ölt, az új veszélyforrás neve: Momo. Az ijesztő lény megjelenik a képernyőn, a gyerekeket eleinte kisebb kihívásra kéri fel, majd egyre durvább feladatokat ad nekik, ráadásul azok elvégzését fényképpel is kell bizonyítani. Akik nem teljesítik a kihívásokat, azokat Momo megfenyegeti, és azzal ijesztget, hogy éjszaka bántani fogja őket. Az egész jelenség eredete ismeretlen, eddig csak találgatások láttak napvilágot, ám azt senki sem tudja biztosan, ki vezérli a lényt.
Ukrajnában alig több mint egy hónapja jelent meg, tájékoztat az osztályvezető, de máris hatalmas területeket hódított meg, és elkezdte szedni az áldozatait. Az első egy Krivoj Roh-i kislány.
A 13 éves Szonja levetette magát hatodik emeleti lakásuk erkélyéről. Tettének okára a maroktelefonján lévő Momóval folytatott üzenetváltásokból és a lényre való hivatkozásból derítettek fényt.
A gyermek barátai elmondták, hogy Szonja kapcsolatban volt a kék bálna csoporttal is, de az nem gyakorolt rá akkora hatást, mint a rémarcú virtuális lény. Legjobb barátnője szerint Szonja nemcsak érdeklődött Momo iránt, hanem a közvetlen kapcsolatot is felvette vele. Sőt, azt a szörnyűségekkel teli videót is megmutatta neki, amelyet az internetes lénytől kapott. Az öngyilkosságot megelőzően a kislány találkozott a barátaival és közölte velük, hogy hamarosan otthagyja őket.
Volt, aki megértette, mi rejlik a szavak mögött. Másnap elindult, hogy lebeszélje szándékáról. A barátnő akkor már az erkély korlátján ült, és oda sem figyelt a lentről kiáltozóra. A következő pillanatban befogta az orrát, mintha víz alá akarna merülni, és leugrott…
Nem kizárt, hogy Szonjának vidékünkön is lesznek követői. A kiberrendőrség feladata, hogy megelőzze és megfékezze ennek az őrültségnek a terjedését, illetve megtalálja a terjesztőket, közli Mihajlo Tancsinec. A szakember elsősorban a szülők felelősségét emelte ki, akiknek jobban oda kellene figyelniük a csemetéikre.
A leghasznosabb a megelőzés szempontjából, ha a gyermekeknek olyan elfoglaltságokat találnak, amelyek kimozdítják őket a számítógép elől.
És persze nagyon lényeges, hogy a szülő foglalkozzon, törődjön és jókat beszélgessen velük. A szorongás jelére, ha hirtelen hangulatváltozás, zavartság, félelem, ijedtség, álmatlanság, fáradtság tapasztalható, ilyen esetekben érdemes szakemberhez fordulni. Természetesen jó lenne megfigyelni a gyermek kapcsolatát a környezetével is. Ha bezárkózik, kerüli a barátait, több időt tölt internetezéssel, esetleg romlik a koncentrációja és az iskolai teljesítménye, fel kell térképezni az internetes bántalmazás lehetőségét.
A rendőrtiszt szerint a kiskorút öngyilkosságba hajszoló, vagy arra bátorító személy bűncselekményt követ el, amit a Btk. héttől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel szankcionál.
Balogh Csaba
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.