A korábban oly sok előadásnak helyszínt adó beregszászi amfiteátrum hosszú ideig elhanyagolt, elhagyatott volt. Nemcsak a beregszásziak számára volt ez szomorú, hanem egész Kárpátalja lakosságának, hiszen egy-egy fesztiválra, városnapra vagy járási ünnepségre a régió minden szegletéből jöttek.
A nyár elején Babják Zoltán kézbe vette az ügyet, és hozzáláttak a színpad felújításhoz. A munkálatokat Magyarország kormánya, illetve a Magyar Állami Operaház finanszírozta. A napokban lettek készen, és nem akármilyen előadással nyitottak a megújult szabadtéri színpadon, amely a Beregszászi Aréna nevet kapta. A nagyközönség a Magyar Állami Operaház társulatának nagyszerű előadásában Erkel Ferenc Bánk bán című operáját láthatta, hallhatta.
A műsor előtt Babják Zoltán köszöntötte a megjelenteket. Beregszász polgármestere örömmel jegyezte meg, hogy a létesítmény újraéledt. A jövőben remélhetőleg sok programnak ad majd otthont, de a legfontosabb az, hogy ezzel a nagyszerű produkcióval indítják újra a szabadtéri színpadot, amit rekordidő, egy hónap alatt sikerült felújítani.
– Remélem, minden jelenlévő számára feledhetetlen élményt jelent az opera, és még számos ilyen neves vendéget köszönthetünk városunkban – mondta.
Szilágyi Mátyás, a beregszászi külképviselet főkonzulja kifejtette, az alkalomnak különösen fontos érdemszerzője a Magyar Állami Operaház, annak tehetséges művészei, munkatársai. A helyieknek pedig azért jár köszönet, mert alig néhány hét alatt hatalmas rekonstrukciót végeztek a területen.
Ez is mutatja, mekkora ereje van az itteni dolgos emberek munkájának, ennek a népnek.
– Azt szeretnénk, ha a további fejlődés eredményeként még komfortosabb, fejlettebb koncertközpont alakulna itt. Biztosíthatom önöket, ennek érdekében a külképviselet is mindent meg fog tenni. A mai alkalmat is többen támogatták, így a Magyar Állami Operaház, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, a Külgazdasági és Külügyminisztérium és még sorolhatnám – jegyezte meg a diplomata.
– Erkel Ferencnek a legtöbb adatott meg, a legtöbbet adta a hazájáért, hiszen azt el nem hagyta soha, és mind a tíz operáját a magyar történelemnek szentelte. És az is megadatott neki, ami senki másnak, hogy az ő egyik darabját minden magyar tudja, a szívében őrzi, s ez nem más, mint a Himnusz. A mai napon ezt az ünnepséget is Erkel-operával nyitjuk meg – mondta Ókovács Szilveszter.
A Magyar Állami Operaház főigazgatója még hozzátette, ezek után minden szeptemberben visszatérnek egy hasonló ingyenes operaelőadással.
– A szabadtéri esti előadás miatt nem a teljes darabot mutatjuk be, de a legismertebb, legfontosabb részek mindenképpen fel fognak csendülni – avatott be a részletekbe Kocsár Balázs karmester, az operaház főzeneigazgatója.
– Miért éppen a Bánk bánt hozták el nekünk? – érdeklődünk tovább a szakembertől.
– Mert talán a legemblematikusabb magyar alkotásunk, azzal együtt, hogy egy igen régi darabról van szó. Természetesen azóta is születtek csodálatos művek, de Katona József Bánk bánját, s Erkel Ferenc ebből készült operáját jelképesnek nevezhetjük. Hiszen a reformkorhoz köthetően mindannyiunk számára nagyon komoly példamutató történetet hordoz.
– Nyilván az anyaország nagyon sok területén felléptek már a Bánk bánnal. Hogy gondolják, miként fogadja a darabot a kárpátaljai közönség?
– A tavaly elkezdett Kárpát-haza operatúrán Hunyadi Lászlót játszottuk, ezt a napokban Zágrábban zárjuk. A turné megmutatta, milyen fontos volt bemutatnunk azokat az értékeket, amelyeket hordozunk, és folyamatosan életben tartunk. Feladatunk, hogy a magyar operakultúra értékeit fenntartsuk, megmutassuk, újakat, régieket létrehozzunk és megerősítsünk.
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.