Eredményes lehet-e a korrupció elleni harc?

Vidékünkön egyre-másra buknak le korrupciós ügyek miatt különféle hivatalnokok, önkormányzati vezetők. Mindez azt az érzést kelti, hogy fokozódott és eredményesebb lett a mindent átszövő jelenség elleni küzdelem. Valóban ez a valóság? – kérdezte a KISZó Mihajlo Selemba politológust.

– Hoznak-e eredményt a nemzetközi nyomás hatására született korrupcióellenes intézkedések?

– Ezekből, mint például a korrupcióellenes bíróság létrehozása, az átlagember vajmi keveset vesz észre. Ügyes-bajos dolgaink intézése során bizony kénytelenek vagyunk továbbra is a zsebünkbe nyúlni. Találó egy régi, még a szovjet érából származó szólás, mely szerint meg kell kenni a dolgokat, ha azt akarjuk, hogy haladjanak. A jattadás, a hálapénz intézménye tehát nem új keletű, az előző rendszerben is virágzott. Manapság sajnos elfertőződött és teljesen megbetegítette a társadalmunkat. Ha lesznek is kézzelfogható eredmények, ehhez nagyon sok időre van szükség. Hisz egy rögzült, mélyen gyökerező szokást, az emberi mentalitást és az életkörülményeinket kell alapjaiban megváltoztatni.

– Közelednek a választások. Sokan máris azt fejtegetik, a jelöltek mennyiért fognak szavazatokat vásárolni.

– A csalás lehetősége most is fennáll. A pénztelenség miatt sok embertársunkat meg lehet környékezni némi hálapénzzel, vagy nevezzék, aminek akarják. Akik nem tanultak az előző leckékből, most is kapnak majd az ajánlatokon. Ám aztán ne csodálkozzanak, hogy megint megvezetik őket, és csak csalódást okoz az általuk támogatott jelölt.

– Ön szerint is súlyos a helyzet?

– Megítélésem szerint ez nagyon komoly probléma. Biztosra veszem, hogy nincs olyan lakosa Kárpátaljának, aki ne találkozott volna a jelenséggel. A bűnüldöző szervek elé kerülő esetek számából ítélve minden negyedik-ötödik hivatalos ügyintézés során zsebünkbe kell nyúlni. Persze nagyon valószínű, hogy a feltártaknál sokkal több eset fordul elő, de amit nem jelentenek be, az bizony jogi szempontból nem létezik és nem is lehet kivizsgálni.

– Melyek a legfertőzöttebb szférák?

– A szociális szolgáltatások, az állami közhivatalokban a föld- és ingatlanügyek, az útlevélosztály, az egészségügy, az oktatás, vagyis tulajdonképp életünk valamennyi területe ide sorolható. Vannak ágazatok, mint például a rendőrség, ahol sikerült visszaszorítani a korrupciót. A jelenlegi vezetés nagyon szigorúan kezeli ezeket a dolgokat. Igaz, ennek ellenére is akadnak megtévedt személyek, akik nem tudnak szabadulni a régi beidegződéstől. S ameddig így van, a helyzet sem sokat változhat.

Balogh Csaba

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó