Az ukrán médiában Csehország, Szlovákia többnyire az ott munkát vállaló ukránok kapcsán szerepel. Igaz ez Lengyelországra is, annyi kiegészítéssel, hogy Varsó és Kijev időről időre tetemre hívja egymást bizonyos, a II. világháborúban elkövetett bűnök miatt. A román–ukrán viszonyt az utóbbi években többször titulálták feszültnek. Korábban a Nagy-Romániát akarók így-úgy megfogalmazott területi igénye okozott mosolyszünetet, mostanság az, hogy a román kormány, közvélemény több ízben emelt szót az új (immár egyéves) oktatási törvény nemzetiségellenes volta miatt.
Ha az utóbbi hónapok publikációit vesszük alapul, szinte teljes bizonyossággal állítható, hogy Ukrajna szomszédjai közül a legtöbb figyelmet Magyarország kapta. Ennek egyetlen oka van, mégpedig az, hogy Budapest következetesen és határozottan fellép a helyi magyarságot ért jogfosztó intézkedések miatt.
Azt, hogy az ukrán sajtó hogyan tálalja a témát, nem nehéz kitalálni, mint ahogy az írások hangvételére, stílusára is könnyen következtethet az, aki nyomon követte az elmúlt év eseményeit, tapasztalta a Kijevből irányított hangulatkeltés „eredményét”. Ám, még ezek tudatában is meglepő, hogy az országos médiában egyre terjed az „ukrán–magyar konfliktus” kifejezés.
Az ukrán–orosz „konfliktus” fenyegető árnyékában bizony igencsak félelmet, aggodalmat keltő a szóhasználat. Ami szintén mellbevágó, az elemzőnek, tényfeltárónak titulált írások már rég nem említik a két ország közti kapcsolat megromlásának okát, mintha az oktatási törvény, benne az egyértelműen alkotmánysértő 7. cikkely nem is létezne.
Mivel az ország polgárait számos valós gond gyötri, veszély fenyegeti – a Krímet megszállva tartja egy idegen hatalom, Donbászon végtelenítettnek tűnő hibridháború folyik, Pavlo Klimkin bejelentette, évente egymillió polgár távozik a határon túlra, s a külügyminiszter szerint a negatív tendencia a közeljövőben is megmarad – a mesterséges „konfliktusgyártás” miértje kapcsán csupán egyre gondolhatunk: a nagypolitika a magyarságból és a többi itt élő nemzetiségből kreált egy olyan ellenséget, mely felett könnyűszerrel arathat győzelmet. Ráadásul, Magyarországot belekeverve, az egészet hon- és nemzetvédelemnek is beállíthatja.