A nagymuzsalyi aranybányát már évek óta bezárták, Kárpátalja zöld aranyának illegális kitermelése ugyanakkor az utóbbi években soha nem látott méreteket öltött. Az ipari szintű erdőirtás pedig az aranybányászatnál is sokkal nagyobb ökológiai katasztrófával fenyeget. Azzal, hogy az elmúlt héten az ukrán parlament felfüggesztette a rönkfa kiviteléről szóló moratóriumot, gyakorlatilag zöld utat adott a mértéktelen és sok esetben törvénytelen fakitermelésnek.
A 2015. november elsejétől érvényben lévő rönkexport-tilalom, ahogy az a nevében is benne van, csak a rönkökre vonatkozott. Bevezetése gazdasági okokra vezethető vissza. A lényeg az, hogy az ukrán cégeknek, vállalkozóknak és az állami költségvetésnek is kifizetendőbb, ha a rönkfából a fűrészárut vagy kész terméket itt készítik el, és úgy exportálják. Ám ez munka- és költségigényes, ráadásul a felvásárlóréteg is igen szűk. A kevesebb, de gyors haszonnal járó úgynevezett nyersfaeladás a korrupció révén illegálisan folytatódott, sőt igazi iparággá nőtte ki magát. A kárpátaljai sajtóban számos olyan hírt lehetett olvasni, amikor tűzifaként feltüntetve vagonszám adták el külföldre a rönkfát. Ami azt eredményezte, hogy a költségvetésnek nem lett több bevétele, míg bizonyos emberek és csoportok megtollasodtak. Minden bizonnyal ez is közrejátszott a moratórium felfüggesztésében, hisz az állam is szeletet szeretne abból a bizonyos habostortából. De nem csak ez játszott szerepet a tilalom feloldásában. Ukrajna európai partnerei sem fogadták kitörő örömmel a moratórium bevezetését. Az Európai Bizottság egyenesen annak eltörléséhez kötötte az Ukrajnának szánt 600 millió eurós pénzügyi segély utolsó részének átutalását. Ebből teljesen egyértelművé válik, hogy a természeti kincsek megóvásánál sokkal fontosabb a pénz Kijevnek.
A mértéktelen fakivágás első intő jeleit már tapasztaljuk, amikor egy-egy nagyobb zivatar után a hegyvidéki települések kisebb patakjai gyakorlatilag folyókká duzzadnak és letarolják a lakóházakat, utakat mosnak el. Védelmezni kellene – amennyire csak lehet – a kárpátaljai erdőket, pláne ha a féktelen erdőkitermelések magánszemélyek zsebét gazdagítják. De hogy lehet küzdeni az illegális fakitermelés ellen, amikor azt azok végzik, akik az erdők őrzésével lettek megbízva: az erdészek, a rendvédelmi hatóságok vastagon benne vannak az erdőirtásban.
Oknyomozó riportok, a civilek által készített amatőr videók ellenére az érintettek következmények nélkül folytathatják az üzelmeiket. Mert a zöld aranyból lett zöldhasúak vastag hályogként takarják el az illetékesek szemét.