Itthoni vámossztori

A napokban német lapok foglalkoztak az ukrajnai vámosok dolgaival. A Süddeutsche Zeitung és a Deutsche Welle megállapításai szerint az ország vámszolgálatánál uralkodó korrupció következtében Ukrajna évente több mint négymilliárd(!) euró veszteséget könyvelhet el, ami meghaladja az állami büdzsé bevételének egytizedét, illetve kétszerese annak az összegnek, amelyet az idén az IMF-től és a Világbanktól szeretne megkapni.

Az oknyomozó riporterek a különféle vámügyi iratok és az adók kijátszására készült fuvarlevelek alapján állították össze az írásaikat. A cikkírók szerint az ukrán vámosok kifinomult csalási szisztémával dolgoznak az exportcikkek beszállítása során. Bevált módszer például az árufélék megnevezésének megváltoztatása.

Ha például a szállítmány esernyőt tartalmaz, azokat sokkal olcsóbb fogkefeként vámkezeltetik.

Az állam egyetlen ilyen árutételen euróezreket veszít.

A német zsurnaliszták szerint az ilyen ügyeskedésekben a vámszolgálaton kívül részt vesz a rendőrség, az ügyészség és a nemzetbiztonsági szolgálat is. Utóbbiak fedezik az illegális áruforgalmat, az ő embereik felügyelik az üzletelésben részt vevő, az árnyékgazdaságban tevékenykedő cégeket.

Hennagyij Moszkal, a megyei állami közigazgatás elnöke évekkel korábban írt levelet a miniszterelnöknek, melyben felsorolta, milyen szervek és kik vesznek részt a csempésztevékenységben. Ő már két évvel ezelőtt foganatosított bizonyos intézkedéseket az illegális áruforgalom visszaszorítására. A kormányban viszont még mindig „nyomoznak” a bűnösök után.

Azért olykor adni kell a látszatra, és szükség van a csempészés elleni küzdelem eredményeinek felmutatására. A vámhivatal azonban ilyenkor is igyekszik védeni a mundér becsületét. Két éve a kárpátaljai médiában megjelent hír szerint fotók és videofelvételek bizonyították, hogy az SZBU vámosokat és határőröket vett őrizetbe a Tisza közúti határátkelőn. Az Állami Fiskális Szolgálat megyei főosztálya viszont újságírói túlkapásnak nevezte a megjelent tudósításokat. A hivatal állítása szerint egyetlen vámost sem vettek őrizetbe. Az újságírók azon állításukkal, hogy a vámosok kenőpénzt fogadtak el, aláásták a hivatal tekintélyét, belegázoltak a munkatársak becsületébe. A hírnek nincs semmi valóságalapja, állt a hivatalos közleményben. Hasonló nyilatkozattal rukkoltak elő a határőrök is.

Ám kiderült, a hír nagyon is igaz volt. Az SZBU közleménye szerint a Tisza közúti határátkelőn nagyszabású korrupcióra derítettek fényt. A nemzetbiztonsági szolgálat munkatársai által feltárt rendszer szervezett formában működött.

A vámosok rendszeresen pénzt vettek el a busszal külföldi munkavállalásra igyekvőktől, illetve onnan hazatérőktől. A tarifa járművenként 400-500 euró volt…

Az ügy további fejleményeiről nincs információ.

Hasonló hivatalos tiltakozást váltott ki az a közelmúltban szárnyra kelt hír is, mely szerint a nevetlenfalui határátkelőn tetten értek egy vámtisztet, aki épp 20 ezer hrivnya kenőpénzt vett át az egyik fuvarozótól. Cserében gondoskodnia kellett arról, hogy akadálytalanul jusson Romániába egy nagyobb illegális cigarettaszállítmány. És ez nem egyedi eset volt…

A fiskális szolgálat légből kapottnak nevezte a hírt, sőt azt is cáfolta, hogy házkutatásokat rendeztek több vámhivatalban és azok munkatársainak otthonaiban.

A hivatalos rendőrségi tájékoztató szerint azonban nemcsak egy vámtisztet füleltek le, hanem

a Kárpátaljai Vámhivatal több vezetőjénél is találtak bűnjeleket: lefoglaltak több mint egymillió hrivnya készpénzt, a törvénytelenségeket igazoló dokumentációt.

A korrupciós botrányban nemcsak a vámszolgálat volt érintett, egy brókercég is fennakadt a vizsgálaton. Utóbbi abban játszott szerepet, hogy a csempészszállítmányok vámmentesen és ellenőrzés nélkül jussanak át az államhatáron. Az ügyben még nyomoznak…

(Folytatjuk)

Balogh Csaba

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó