Hol tartunk az őszi betakarítással?

A gazdák, gazdaságok számára az ősz az egyik legmozgalmasabb időszak. Erről számolt be az 55 éves Sándor László is, aki az Alfa farmergazdaság vezetője. Idén a kárpátaljai hús- és tejtermelők között aranyérmet szerzett három másik gazdával egyetemben.

Mi jellemzi a gazdaságot?

– Én már harmincéves korom óta foglalkozom termeléssel. Komolyabban pedig húsz éve, azóta vagyok farmergazda. Mi főként állattenyésztésre orientálódunk, ezen belül tehenek és bikák tenyésztésével foglalkozunk. Két óvodát, két iskolát és egy kórházat látunk el hússal, illetve tejjel. A gazdaság önfenntartó, előállítjuk a takarmányt, a szénát és a szalmát mi magunk préseljük, az istállótrágyát is felhasználjuk. Ezenkívül van egy nyolcszáz fás gyümölcsösünk. Többféle gyümölcsöt termesztünk, közte ringlószilvát is. Sajnos mint mindennek, ennek is csökkent az ára.

Míg 3-4 évvel ezelőtt 15–20 hrivnya volt kilója, manapság már csak 8–10-ért lehet értékesíteni. A helyzet egyre csak romlik.

Jobb lenne, ha Kárpátalján például lennének konzervgyárak, amelyek szerződést kötnének az emberekkel és felvásárolnák a termést. Ennek hiányában nehezen és olcsón tudják eladni az emberek azt, amit fáradságos munkával megtermeltek. Megesik, hogy ingyen sem kell a zöldség, a gyümölcs.

– Milyen feladatok várnak a gazdákra az őszi betakarítás során?

– Az állattartással kapcsolatban az a legfontosabb, hogy télre el legyen készítve a megfelelő mennyiségű takarmány, legyen elegendő széna és szalma. Ha ez megvan, nyugodtan indulhatunk a télnek. A föld művelők számára szeptember 15-én kezdődik a vetési időszak, ami egészen november közepéig tart. De nem lehet teljesen különválasztani az állattartást a növénytermesztéstől. Nekem is kifizetődőbb megtermelni a takarmányt saját részre, mint mástól megvásárolni.

Jelenleg egy mázsa szemes 350 hrivnya, ha pedig én termelem, akkor ugyanez a mennyiség 50–80 hrivnyába kerül.

Azért ez nagy különbség. Húsz év alatt csak tavaly és tavalyelőtt volt rossz a tritikálé- és búzatermésem, amúgy soha.

– Mire kell leginkább odafigyelni?

–Arra, hogy még a tél beállta előtt érkezzünk minden munkát elvégezni. A betakarításból már csak a kukorica maradt igazából. Ezt viszont nem is termesztek, mert ahhoz nagy tárolókra és szárítóra lenne szükség.

Gyümölcsök közül pedig az alma, amelynek szintén eléggé lehangoló az ára. Erre sincs nagy kereslet, 6–8 hrivnyáért alig lehet eladni kilóját.

Pedig a mi almánk bio, nem szoktuk permetezni. Ha már a biotermelésnél tartunk, akkor elmondom, van egy 6 m x 10 m fóliánk, amiben uborka, paprika, paradicsom és más zöldségek nőnek. Ezt szintén nem permeteztük, mégis szépen megnőtt minden.

Nagydobronyban a burgonya és pirospaprika termesztésnek hagyománya van. A burgonyát már régebben kivájták, jelenleg paprikaszedés folyik. Nemsokára elkezdődik a szárítása és az őrlése is. A legtöbb udvaron van szőlőlugas, hamarosan kezdetét veszi a szüret. A kertekben és a mezőn egyaránt van tennivaló ebben az évszakban.

Bara Tünde

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó