Balatoni múltfeltárás

A legtöbben a káprázatos tájban való gyönyörködés, pihenés és a hajókázás miatt látogatnak el a Balaton környékére. Az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán–Magyar Oktatási–Tudományos Intézetének (UMOTI) történelem szakos diákjai ezzel szemben régészeti expedícióra mentek Zádorvárába.

A magyar karon évek óta megszokott, hogy a hallgatók az év közben megszerzett elméleti tudást a gyakorlatba is átültetik a nyári ásatások alkalmával. Az UMOTI Magyar Történelem és Európai Integráció Tanszékének elsősei az idén a Pécsely községhez tartozó Balaton-felvidéki romokat tanulmányozták a tanévkezdés előtt. A tapasztalatokról az expedíció vezetője, Mihók Richárd mesélt lapunknak.

– Egy magasabb szintre léptünk, a korábbi kárpátaljai archeológiai munka után az idén Magyarországon végeztünk ásatást. Az anyaországi kollégáktól kaptunk meghívást erre a középkori régészeti feltárásra, aminek nagy örömmel tettünk eleget. Rengeteg pozitívuma volt az expedíciónak. Betekintettünk az ottani kutatómunkába, még több kollégával ismerkedtünk meg, akik jövőre szívesen látnak az ásatásaikon. Most is szétnéztünk más helyeken is, Essegvárban például szemügyre vettük az ottani helyzetet.

Vitathatatlan, hogy az ilyen színvonalas gyakorlatok hozzátartoznak az oktatáshoz. Igyekszem minden évben valami újjal előrukkolni, hogy a diákok még jobban megszeressék ezt a szakmát, és meglássák, mennyire változatos. Ám mindez nem valósulhatna meg a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatása nélkül – magyarázza a tanszék adjunktusa.

Zádorvár különlegessége, hogy miután elkészült, a Vezsenyi famíliának el kellett azt hagynia, így a történelem hosszú évtizedei alatt gazdátlanul omladozott. A 363 méter magas hegycsúcsra épített egykori kővárból pazar kilátás nyílik a Balatonra.

– Milyen feladataik voltak a két hét alatt?

– A lányok – Kész Anasztázia, Klimovics Jána és Hadar Krisztina – jól bírták a gyűrődést. Annak ellenére is, hogy sátorban aludtunk, és mindennap akadt bőven teendő. Tavaly kezdődött el az ásatás, az idén elsősorban a falak felkutatása zajlott. Az alapoknál járunk, de igen dinamikusan megy a munka. Szeretnék rekonstruálni a várat, ezért előtte át kell fésülni a területet. A munka mellett, kikapcsolódásként, történelmi barangolásokra is szakítottunk időt.

Ellátogattunk a Herendi Porcelánművészeti Múzeumba, a Tihanyi Bencés Apátságba, és elmentünk a bakonyi Csillagvizsgálóba is.

A külföldi tanulmányút után hamar visszazökkentek a diákok, már bele is vetették magukat az új tanév mozgalmas mindennapjaiba. Mihók Richárd elmondta, a hallgatókkal év közben sem tétlenkednek, most az ungvári vár raktárába készülnek, az ottani régészeti osztály darabjait szeretnék átnézni, katalogizálni.

Simon Rita

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó