Idén lesz 10 éves az ungvári egyetem magyar kara. Az időközben Ukrán–Magyar Oktatási–Tudományos Intézetté (UMOTI) alakult karon az idén negyedével több elsős kezdte meg tanulmányait, mint tavaly, és új szakok alapításán is gondolkodnak. Az aktualitásokról dr. Spenik Sándort, az intézet igazgatóját kérdeztük.
– Hogyan alakult az UMOTI számára a felvételi időszak?
– A pozitívumok közé tartozik, hogy az idén 25 százalékkal több elsősünk van, mint egy éve volt. Az egyetemi magyar képzés iránti növekvő érdeklődés aktuálissá tette számunkra, hogy új szakok nyitásán gondolkodjunk el.
Felmerült, hogy esetleg orvosi, nemzetközi jog és mérnöki szakokkal bővülhetne a képzés.
Jelenleg az ebbe az irányba mutató első lépéseknél tartunk. Ugyanakkor egy évek óta megfigyelhető negatív folyamatnak is tanúi vagyunk. Sajnos az elmúlt tíz évben drasztikusan csökkent a középiskolák által kibocsájtott végzősök általános tudásszintje, ami az idén tetőzött igazán.
– Ennek mi az oka, és mi lehet a megoldás?
– Ez egy olyan probléma, amiről a legkomolyabb szinteken kell beszélni. A kárpátaljai magyar oktatásban érdekelt összes félnek együtt kell erre megoldást találni, mert különben még rosszabb lesz a helyzet. Mi azt tapasztaljuk, hogy a líceumok és a Beregszászban nyílt szakképzési intézet a kilencedik osztály után egyszerűen lehalássza a jobb tanulókat, ami után nagyon nehéz helyzetbe kerülnek a középiskolában maradók, beleértve a tanárokat is. A magyar középiskolások ZNO-teszt eredményei keservesen rosszak, és a kialakult helyzetben az igazgatók sem tehetnek sokat.
– Térjünk vissza az UMOTI-hoz. Mi teszi különösen vonzóvá a továbbtanulni vágyó fiatalok számára a megyeszékhely magyar karát?
– Intézetünk folyamatosan fejlődik, újabbnál újabb pluszlehetőségeket igyekszik biztosítani a diákoknak. Kezdeném azzal, hogy aki hozzánk kerül, az itt töltött évek során számottevő, értékelhető ukrán tudásra tesz szert, ami nagyon fontos abból a szempontból is, hogy a frissdiplomások ne meneküljenek mindenáron külföldre, hanem maradjanak itt és szülőföldjükön találják meg a számításaikat, vigyék előbbre közös ügyeinket.
Az sem véletlen, hogy aki nálunk tanul, mire befejezi tanulmányait, gyakorlatilag szinte mindenki talál magának munkát.
Egyetemünkön igazán színvonalas az oktatás. Az itt található eszköztár, a nálunk zajló tudományos munka páratlan lehetőséget biztosít, számtalan értékes és érdekes tanulmányút áll hallgatóink rendelkezésére. Kiváló lakhatási és sportolási lehetőségeink vannak, s nagyszerű közösségi élet zajlik, köszönhetően például a Kárpátaljai Magyar Diákok és Fiatal Kutatók Szövetségének (KMDFKSZ). Három tanszékünk (magyar történelem és európai integráció, fizika és matematika, magyar filológiai) 5 szakán (történelem, nemzetközi kapcsolatok, társadalmi kommunikációs és regionális stúdiumok szak, fizika és informatika, matematika és informatika, magyar nyelv és irodalom) pillanatnyilag 256 diák – Ungvártól Aknaszlatináig – tanul 37 szakember segítségével. S amint említettem, azon dolgozunk, hogy hamarosan még szélesebb spektrumú képzést tudjunk kínálni a minket választó felvételizőknek.
Dunda György
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.