Van-e bizalom a biztosító iránt?

Elmúlt a nyár és az idén is bőven volt részünk viharban, jégverésben. Vajon honnan remélhet segítséget az átlagember, amikor a megye vezetői is csak bírósági úton próbálják kiharcolni a kárelhárításra igényelt állami támogatást? – kérdezte a KISZó Jurij Buhlakot, a Global Garant Biztosítótársaság megyei kirendeltségének vezetőjét.

– Milyen helyzetben van jelenleg megyénkben az ágazat?

– Még mindig túlkínálat van. A lakosság mintegy három tucat cég közül választhat. Az általános kép ennek ellenére az, hogy az emberek nem igyekeznek bebiztosítani magukat, jószágaikat, vagyonukat. Az autósok közül is sokan külföldön kötnek biztosítást. A természeti csapások nyomán azt gondolhattuk, megszaporodnak majd az ügyfelek. De nem tapasztaltunk ilyet sem a múlt évi árvizeket, sem a nyári viharokat követően. Sőt, inkább a visszaesés lett jellemző.

– Bizalomvesztés, vagy egyéb okok állnak a háttérben?

– Nem hinném, hogy a bizalommal van gond. Bár elképzelhető, hogy ez is közrejátszik benne. Akadnak még ügyeskedő társaságok, amelyek aláássák a szakmánk tekintélyét. Szerencsére ezekből egyre kevesebb van. Szigorodott ugyanis a szabályozás, meg a biztosítók is igyekeznek precízebb szolgáltatásokat nyújtani. Ez a fennmaradáshoz nélkülözhetetlen. A szabálysértéseket nem nézik el, könnyen a kizárás sorsára juthat az elkövető cég.

– Mi mindenre lehet manapság biztosítást kötni?

– Úgyszólván bármire, amit fontosnak tartunk és féltünk. Köthetünk biztosítást viharkárok, jégverés, sőt lopás és betörés ellen, vagy akár az otthonunk tatarozására is. És ez nem is kerül sokba. Ha mondjuk egy évre százezer hrivnyára biztosítja valaki az értékeit, az havonta 400 hrivnyájába kerül. Sajnos az a baj, hogy az ingatlanok nincsenek reálisan felértékelve. A megyeszékhely közelében lévő Maljatko szanatóriumét például mindössze hatszázezer hrivnyára becsülik, holott biztosan a többszörösét éri.

– Mire sajnálják még a pénzt a kárpátaljaiak?

– Saját és gyermekeik életére, egészségére! A gyermekek többsége nincs biztosítva. Egy évre ötezer hrivnyába kerül egy ilyen kötvény, ami havonta pár száz hrivnya költséget jelent. De baj esetén még egy műtét költségei is fedezve volnának. Nem sokra becsülik az állataik biztosítását sem. Néhány éve még tízezer darabra kötöttek, most pár száz, ha van. És ez nemcsak a magánszemélyekre jellemző. A vállalkozások, a farmergazdaságok sem tolonganak javaik biztonsága érdekében. Természeti katasztrófák esetén pedig az államtól várják a segítséget. És csodálkoznak, ha az elmarad.

Balogh Csaba

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó