Az elmúlt hétvégén harmadik alkalommal került megrendezésre a Varisszke Pivo (Városi sör) elnevezésű munkácsi sörfesztivál. Az esemény a 300 éves munkácsi sörgyártásnak állít emléket, valamint a Kárpátalján egyre gyarapodó kézműves sörfőzdéknek nyújt bemutatkozási lehetőséget.
A beszámolók szerint a találkozó rengeteg érdeklődőt vonzott a fesztivál helyszínére, a Győzelem parkba, ami meglepő egy olyan országban, ahol a sörkultúra színvonala elég mélyről indul. Köztudott, hogy a vodkafogyasztás terén Ukrajna a világ élvonalához tartozik. Ám aki esetleg nem szereti a sört, az is talált kedvére valót a kisüstiknél, a bevállalósabbak a csigaágyast is megkostólhatták.
Ami a gasztronómiai csemegéket illeti, a szervezők nyitottak a kuriózumok felé – a saslikhegemóniát steakek, csigahús, nyúlsonka, grillkolbász és roston sült mangalica törte meg. A trendeknek megfelelően kiemelt szerepet kaptak a bio- és kézműves ételek. A kárpátaljai kistermelők által előállított sajtok, húskészítmények és sörkorcsolyák jól kiegészítették a minőségi kézműves söröket.
Egy korsó gyöngyöző ital 35–50 hrivnya között mozgott.
A hagyományos világos és barna sör mellett volt, szüretlen, ízesített, de még zöld színű is, ami a készítője szerint a zölden leszedett komlótól kapta a jellegzetes színét. A sörfőzők figyelemre méltó felhozatallal rukkoltak elő, a nagy sörgyárak tömegárunak számító portékáit teljesen száműzték az eseményről.
A több évszázados múlt a rossz emlékek ellenére jó táptalajt adott a Nyugat-Európában egyre népszerűbb kisüzemi és házi sörfőzdék elterjedésének vidékünkön.
Kárpátalján – Ungváron, Szolyván, Perecsenyben, Munkácson, Beregszászban, Rahón, Tiszaborkúton, Ökörmezőn, Visken és Bilkén – jelenleg közel két tucat kisüzem működik.
Munkácson három napon át 11 sörfőzde több mint félszáz sörét lehetett idén megkóstolni, ahol a hivatalos megnyitón Andrij Baloga polgármester verte csapra az első hordót – a Varisszke névre keresztelt sört kimondottan a fesztiválra kikészítették.
A szervezők nem csupán a sörrel igyekeztek hangulatot teremteni a parkban, könnyűzenei koncertek, színes kulturális és szórakoztató programok mellett ügyességi vetélkedők is színesítették az eseményt. A sörhasversenyen is akadt induló. A fesztivál díszvendége a német Bamberg városa volt. Sört ugyan nem hoztak, de fellépőik ízelítőt adtak a sváb kultúrából. Az apropót egyébként az adta, hogy a svábok 290 évvel ezelőtt telepedtek le a városban, többek között a jól ismert Schönborn dinasztia is.
A fesztivál keretében kelta férfit ábrázoló bronzszobrot avattak a munkácsi várban, emléket állítva ezzel az egykor a környéken élő ősi civilizációnak. A kövön ücsörgő férfi búzakalászt és komlót tart a kezében, ugyanis már a kelták is készítettek a gabonák erjesztése útján a mai sörök korabeli ősének tekinthető italt. Fegyir Sándor idegenforgalmi szakember szerint 1568-ban a vár közelében egy sörgyár is üzemelt.
Sz. S.