Élőlények testközelből

A PAPILIO – Természet- és Környezetvédelmi Egyesület sikeresen szervezte meg az I. Kárpátaljai Élőlényleltár programot, melynek helyszíne a Nagydobronyi Vadvédelmi Rezervátum volt.

 

Az elsődleges célunk az volt, hogy felmérjük egy bizonyos terület élővilágát, bemutatva ezzel a környezetünkben lévő élőlények sokféleségét. Mivel régiónkban ez egy innovatív és egyedülálló vállalkozás, amely nagy szakértelmet igényel, elengedhetetlen volt a megfelelő szakemberek bevonása. A program lebonyolításához csatlakozott a Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság is.
A társaság már számos hasonló eseményt bonyolított le Magyarországon, s a tapasztalataik nagy segítségünkre voltak. Bekapcsolódott a munkába Kovács Tibor, a társaság elnöke, Szalóki Dezső bogárkutató, Novák János talajzoológus és Kováts Dávid, aki a denevérek szakértője. Az eseményt megtisztelte jelenlétével Dudinszky Andrea, az Ungvári Nemzeti Egyetem (UNE) Zoológiai Tanszékének munkatársa, illetve Volodimir Romanko, az UNE Földrajz Karának munkatársa. A rétek és gyepek rovarközösségeinek a felmérését Dr. Rácz István András, a Debreceni Egyetem Evolúciós Állattani Tanszékének nyugalmazott docense végezte.

A kullancsok mintavételezését Molnár Attila, a Budapesti Állatorvostudományi Egyetem doktorandusza végezte. Besegítettek egyesületünk tagjai, valamint a Debreceni Egyetem Biológia Intézetének és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolának a hallgatói is.

A háromnapos rendezvény egy előzetes terepbejárással kezdődött, a második és harmadik afféle nyílt nap volt, melynek bázisát a Nagydobronyi Horgásztanyán alakítottuk ki. Nagydobronyból, Tiszaágtelekről és Csapról is érkeztek érdeklődők és iskolás gyerekcsoportok. A gyerekeknek lehetőségük volt kipróbálni, milyen egy ökológus/kutató munkája, többek között megismerkedtek a fűhálózással, a rétek- és gyepek, valamint az ártéri erdők és a vizes élőhelyek élővilágával. Emellett távcsöves madár- és feszített hálós denevérmegfigyelésen is részt vehettek.

A Kerecsen Hagyományőrző Íjászkör íjászfoglalkozásokat és fegyverbemutatót szervezett, a legnagyobb sikert a karikás ostorral való „csettintgetés” aratta. A záró napon íjászversenyre került sor, melyet Gábor Flóra nyert meg. Nyereménye egy tradicionális íj a hozzá illő vesszőkkel.

Az Ügyes Kezek Hagyományőrző Kör jóvoltából a gyerekek a korongozás, az agyagedény-készítés fortélyait leshették el ifj. Hidi Endre keramikustól, szobrászművésztől. Ezen felül sor került hagyományos szilvalekvárfőzésre is, a gyerekek nagy lelkesedéssel „kavarták” a ciberét.

A terepi munka véget ért, de a begyűjtött anyag laboratóriumi elemzése még folyik. A kapott eredményeket egy szélesebb közönségnek szánt ismeretterjesztő kötetben szeretnénk megjelentetni.
A program a Miniszterelnökség, a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg.

Szanyi Szabolcs,
az egyesület elnöke

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó