Vigyázat: támadnak a vírusok!

A szélsőséges, hirtelen változó időjárás következtében országszerte egyre nő az influenzaszerű megbetegedések száma. Régiónkban az elmúlt héten 4274-en mentek orvoshoz különféle felső légúti panaszokkal – mondta el lapunknak Viktorija Timcsik, az egészségügyi minisztérium megyei laboratóriuma járványügyi osztályának vezetője.

– A legfontosabb, hogy ne foglalkozzunk öngyógyítással – figyelmeztet Mihajlec Gréta családorvos. – Az influenzavírus a felső és alsó légutakban az orrot, a mandulát, a torkot, a tüdőt és a középfület fertőzi meg. Az orron és a szájon keresztül belélegzett vírusrészecskék lerakódnak a légutak teljes hosszában, vagyis az orrban, a középfülben, a torokban és a tüdőben.

A lappangási periódus 18–72 óra, a fertőzött személy ez idő alatt s a tünetek megjelenése után még négy–hat napig terjeszti a vírust.

Amennyiben a beteget nem helyezzük ágynyugalomba, az olyan szövődményeket okozhat, mint a középfül-, arcüreg- és tüdőgyulladás, de akár szívizom- és agyvelőgyulladás is előfordulhat.

Az emberek gyakran nem tudják megkülönböztetni az influenzát a közönséges megfázástól, holott egyértelmű a különbség a kettő között, amit a táblázatunkban megtekinthetnek.

Előbbi gyakorlatilag leteríti az embert. Influenza esetén a tünetek hirtelen jelennek meg, és órákon belül rosszabbodnak, míg közönséges megfázáskor fokozatosan fejlődnek ki.

– Az orvosok elsősorban a védőoltást javasolják. Sokan ódzkodnak tőle, többek között a borsos ára miatt. Van értelme annak, ha valaki most szeretné immunizálni magát?

– Az csak mítosz, hogy az oltás időhöz van kötve, mivel legyengíti a szervezetet. Az oltóanyag három, négy hét alatt kifejti hatását a szervezetben, s erősíti annak védekező képességét.

– Sokan azért nem mennek orvoshoz, mert túl drágák a felírt gyógyszerek, s inkább öngyógyítással foglalkoznak.

– Ez valóban így van. Hisz ha figyelembe vesszük, hogy egy szokványos betegségnél vírusellenes szert, vitamint, torokpasztillát, orrcseppet, köhögéscsillapítót, lázcsillapítót írunk fel, ezek összességében 600–1000 hrivnyába vagy ennél is többe kerülnek. Amennyiben antibiotikumra is szükség van, az további minimum 100 hrivnya, ehhez jön az allergiaellenes szer, majd a bélflóra helyreállítására szolgáló készítmény, ami újabb 100-150 hrivnya. Szövődmény esetén – pl. tüdőgyulladás, légcsőhurut, középfül- vagy homloküreg-gyulladás stb. – pluszköltségekkel is számolni kell.

– Milyen más módon védekezhetünk a vírusok ellen?

– Nyilvánvaló, hogy a bajt megelőzni mindig olcsóbb, mint meggyógyítani.

Akik inkább immunrendszerük megerősítése mellett döntenek, használjanak olyan készítményeket, melyek hatékonyan edzik a szervezet védekező rendszerét: ilyenek az Amizon, Altabor, Aflubin, Groprinozin, Laferon Arbigol, Engisztol, Okszolin, C-vitamin.

Ügyeljenek arra, hogy ne hűljön ki a lábuk, ellenkező esetben a szervezet nem termeli az immunrendszer akadálymentes működéséhez szükséges interferont. Kerüljék a tömeget, szellőztessenek gyakran, beteg személy közelében használjanak védőmaszkot, fogyasszanak vitamindús ételeket, egyenek sok fokhagymát, és nagyon fontos, hogy gyakran mossanak kezet.

Magyar Tímea

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó