Gondoljunk a jóra, a szépre, a csodára

Az idősebbek között talán nincs is olyan, aki ne emlékezne a Tizenkét hónap című orosz mesére. A történet az árva kislányról, Annáról szól, akit mostohái a legcudarabb hóvihar idején elzavarnak az erdőbe, hogy hóvirágot szedjen a királykisasszonynak. A kaland akár az életébe is kerülhetne, de csodák csodájára találkozik egy csoport különös vándorral, akik nem mások, mint a tizenkét hónap. Ők − akik a természet rendjén uralkodnak − pártfogásukba veszik a kis árvát, amivel kezdetét veszi a varázslatos galibák egész sorozata…

A történetet az orosz népmese alapján Eck Attila írta, a rendező Gyevi-Bíró Eszter, aki már több alkalommal nagy sikerrel rendezett a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színházban.

Hogy esett a választás éppen a Tizenkét hónap-ra? – kérdeztük a rendezőt, aki egyben a látványért és a zenéért is felelt.

– Nagyon fontosnak tartjuk, hogy pontosak legyünk a korosztályi besorolásokban. Az ördög aranyhajszála egy picit nagyobbaknak való, ezért úgy gondoltuk, mindenképpen kellene egy olyan mesét hozni, amely az óvodásoknak és kisiskolásoknak szól. Két mesében gondolkodtunk, az egyik a Palacsintás király volt, a másik a Tizenkét hónap. Ez utóbbi gyermekkorom legemlékezetesebb élménye, hiszen mély érzelmekkel van tele, így e mellett maradtunk. Igaz, sok mindenen változtattunk, mi a Decembert (Gál Natália) választottuk mesélőnek, mert a szeretet ünnepére akartuk helyezni a hangsúlyt.

– Az előadás végén a színészek elmondták, mi a mese tanulsága. Ön szerint ezt megértették a gyerekek?

– A mesében valóban tetten érhető valamiféle tanulság. Úgy gondolom, a gyerekek élményekkel gazdagodva tértek haza, és biztos vagyok abban, hogy mindegyikük összerakja magában a látottakat, és leszűri a tanulságot.

A gyerekek imádták a mesét, a vicces jeleneteknél fennhangon nevettek, de együttéreztek Annával, amikor bajba jutott, vagy szomorú volt. Ez a mese is happy enddel végződött, a gonoszok megkapták büntetésüket, míg a jók a jót. Karácsonyoz közeledve mi is gondoljunk a jókat megjutalmazták.

Hegedűs Csilla

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó