Azt már rég tudjuk, Ukrajnában nincs lehetetlen, a szó negatív értelmében. Viszont akkor már kinyílik az a bizonyos jelképes bicska a zsebben, amikor egy korrupcióval vádolt állami csúcsvezetőt a bíróság visszahelyez a székébe, amikor egy gyilkossággal vádolt tinit óvadék ellenében szabadlábra helyeznek, vagy amikor a hat ember halálát okozó harkivi gázoló ügyében az ügyészség folyamatosan csökkenti a kiszabható büntetést.
Roman Naszirov nem kispályás sikkasztó. Az ukrán korrupcióellenes hatóságok azzal gyanúsítják az ukrán adóhivatal vezetőjét, hogy kétmilliárd hrivnya kárt okozott az államnak, továbbá hivatali visszaélést követett el, és nem mellékesen brit állampolgársággal is rendelkezik. A hivatalnok letartóztatását az tette emlékezetessé, hogy meggyanúsításakor rosszul lett, a mentők kockás pokrócba tekerve vitték el. Ám azóta teljesen felépült állítólagos infarktusából – nem ő az egyetlen az ukrán politikában, aki csodával határos módon gyógyult fel betegségéből –, és most a bíróság arra hivatkozva, hogy jogtalanul menesztették, visszahelyezné tisztségébe. Nem ő lenne az első: rendőrök, ügyészek, bírák, vámosok és magas rangú hivatalnokok is tisztára mosták már magukat korrupciós ügyleteikből. De nem csak a korrupció úszható meg ebben az országban, az emberéletet is pénzben mérik. Tavasszal a técsői járási Alsóapsán egy 14 éves fiú 27 késszúrással végzett 15 éves barátjával. Előzetes letartóztatását a Huszti Járási Bíróság úgy hosszabbította meg, hogy A kegyetlen gyilkos 160 ezer hrivnya óvadék ellenében szabadlábra helyezhető.
Szintén a kirívó esetek közé tartozik a 20 éves harkivi Olena Zajceva ügye. Az ukrán oligarch a lánya tavaly októberben autójával Harkiv belvárosában a piros lámpán áthajtva gyalogosok közé csapódott, hatan meghaltak, öten súlyosan megsérültek. A bírósági eljárás egy éve húzódik, több jel is utal arra, hogy a lányt megpróbálják áldozatként beállítani.
Mondhatnánk nincs ebben semmi meglepő, hisz Ukrajna a Transparency International korrupciós listáján a 130. helyen szerénykedik. Az országban felülről vezérelt, több esetben törvényesített korrupció zajlik, amely meghatározza a politikai rendszert és befolyásolja a gazdaság működését. Megmérgezte a büntetőjogot is, s rombolja a társadalomban kialakult erkölcsi szemléletet. A szelektív igazságszolgáltatás okán jogállamiság is legfeljebb szelektív.