„… a költségvetések is évről évre csak a túlélésről szólnak, fejlesztésekre alig futja”

Év végén illik visszatekinteni, mit hozott a leköszönő esztendő az élet különböző területein. Az egészségügy az egyik legfontosabb ágazat, hisz gyakorlatilag három embertípus létezik: aki volt, aki lesz, vagy aki most beteg. Vagyis a medicina helyzete, a szolgáltatások minősége, a rendszer problémái kivétel nélkül mindenkit érintenek. Dr. Bíró Erzsébettől, a megyei egészségügyi főosztály helyettes vezetőjétől néhány aktuális változásra kérdeztünk rá.

– Mint ismeretes, az országban a hadiállapot bevezetésével egyidejűleg a kórházak egyharmadában is szükségállapotot hirdettek. Érinti ez a kárpátaljai egészségügyi intézményeket és tulajdonképpen hogyan?

– Ugyan Kárpátalját nem érinti a hadiállapot, a megyei és a járási fennhatóság alá tartozó intézményeinkre, ahogyan az ország egész területén, érvényes a rendelkezés. Ez azt jelenti, hogy a szaktárca és a hadügyminisztérium közös határozata értelmében ezeket készenlétbe helyezték, s

kötelesek soron kívül ellátni a keleti országrészben zajló harci cselekményekben megsérült hadfiakat.

Minden egyes páciensről napi szinten jelentést kell készíteni. Tartalék ágyszámot, -gyógyszert és vérkészítményt, 10-15 fős személyzetet kell ilyen célra elkülöníteni, úgy, hogy közben az intézmény mindennapos tevékenységében ne legyen fennakadás.

– A közelmúltban jelent meg a hír, miszerint megszüntetik a papír alapú beteglapokat, s áttérnek az online nyilvántartásra.

– Az erről szóló törvénytervezetet már olvastuk, de ez egyelőre csupán tervezet. Ahhoz, hogy bevezetésre kerüljön a megyénkben, egy külön rendelet is szükséges, mely lépésről lépésre leírja az áttérés menetét. Nos, ezt eddig még nem kaptuk meg. A lényege, hogy a papíralapú beteglapot online töltik majd ki, s a páciensnek nem kell szobáról szobára szaladgálnia a különféle bélyegzők miatt.

– A rendszer reformja keretében elvileg meg kellett újulniuk a családorvosi rendelőknek, a pácienseknek szerződést kellett kötniük az általuk választott háziorvossal, a rendelőknek az egészségügyi szolgálattal. Hol tart Kárpátalján ez a folyamat?

– Július 1-jén megkezdődött a meghirdetett egészségügyi reform következő szakasza. Azok alapellátási intézmények – akár állami, akár privát tulajdonúak –, amelyek szerződést kötöttek a Nemzeti Egészségügyi Szolgálattal, ma már plusz finanszírozást kapnak azon páciensek után, akikkel szerződésben állnak. Az idei év végéig valamennyi családorvosi rendelőnek szerződnie kell a szolgálattal.

A reform keretében tervezett háziorvosi rendszer átalakítása azonban finanszírozási és mivel nem történt meg a törvényi, anyagi és szakmai feltételek harmonizációja, egyéb akadályokba ütközik.

Ezért jelenleg úgy állunk, hogy a lakosság 47 százaléka ugyan már szerződött valamely szakemberrel, az alapellátási központok nagy hányada viszont nem kötött szerződést a Nemzeti Egészségügyi Szolgálattal. Kijev nagyon jó rendeleteket tud írni, a gyakorlati megvalósításuk azonban többnyire sántít. A költségek fölött nem a szaktárca, hanem a regionális fejlesztési minisztérium rendelkezik, s ugyan tudjuk, milyen összeget ítéltek meg Kárpátaljának, annak felhasználása különféle bürokratikus akadályok miatt, sajnos elhúzódik.

A megyei, a járási és a helyi költségvetések is évről évre csak a túlélésről szólnak, fejlesztésekre alig futja.

Ezért nagy öröm, hogy a magyar állam 27 kárpátaljai rendelő felújítását vállalta el, amelyből 19 már elkészült. Ötnek a munkálatai folyamatban vannak, a tervek szerint még az idén elkészülnek, míg három rekonstrukciója valószínűleg a jövő évre marad, de az ehhez szükséges összeg már megvan. Ahol van rá lehetőségük, a helyi önkormányzatok is hozzájárulnak a munkálatokhoz,

mint például Beregszászban, ahol a járási közigazgatás 400 ezer hrivnyával szállt be a rendelő tetőzetének felújításába.

Ezen projectet 2019. decemberéig kell lezárni, tehát rendkívül jó ütemben haladnak a munkálatok. Ami az eszközvásárlást illeti: az állami költségvetésből történő beruházások még nem történtek meg, ennek ellenére régiónk a külső, elsősorban magyarországi segítségnek köszönhetően, az elsők között áll ezen a téren. 57 rendelőt sikerült felszerelnie a szükséges technikai – számítógépek, nyomtatók, EKG-k, elektromos mérlegek, cukormérők, laborműszerek – eszközökkel. Megyénknek van egy közös projecktje a világbankkal, ezen belül a kardiológiai szolgálat fejlesztésén, mentőautó-vásárláson túl, a háziorvosi rendelők számítógépekkel való felszerelése is tervben volt, ami meg is történt.

– Az év „slágertémája” a vakcinahiány és a kanyarójárvány volt. Több alkalommal kisegített bennünket Magyarország. Hogyan jellemezné a megye jelenlegi vakcinaellátását?

– Szérumokkal jelenleg gyakorlatilag 100 százalékosan el vagyunk látva.

A szaktárca februártól rendszeres időközönként szállítja a vakcinákat, a gond az, hogy a 2-3 hónapos korban kötelező oltások nem több – 4 vagy 5 – komponensűek, emiatt egy gyereket több alakalommal is meg kell szúrni, ami stressz mind a babának, mind a mamának, több a lehetséges mellékhatás. Viszont a több komponensű, jó minőségű oltóanyagok, mint amilyeneket Magyarország ajánlott fel számunkra, nyilván jóval kevesebb rizikóval járnak.

– Kárpátalja viszonylatában összességében milyennek ítéli a mögöttünk hagyott évet?

– Úgy vélem, a magunk részéről mi és a szféra valamennyi intézménye mindent megtett az ellátás gördülékenysége érdekében. De abból kellett terveznünk, amink volt, abból a költségvetésből kellett gazdálkodnunk, ami a rendelkezésünkre állt és mindenki tudja, hogy az rendkívül hiányos.

Míg néhány évvel ezelőtt a megyei intézmények 100 százalékig el voltak látva gyógyszerekkel, addig jelenleg a pácienseknek saját költségükön kell beszerezniük számos készítményt.

Egyébként az orvos-páciens súrlódás minimalizálása érdekében azt tanácsolom, keressék fel az interneten a szeptember óta működő gyógyszer-nyilvántartási oldalt (eliky.in.ua), amelyen megtalálják, mely kórházban milyen szer elérhető, sőt a központilag kiutalt orvosságok (onkológiai, tbc, hemofíliás stb.) listája a megyei egészségügyi főosztály honlapján is megtalálható. A jövő évi működésünk ismét csak attól függ, milyen szelet jut a megyei és az állami költségvetésből a medicinára. Egy ideje, mióta nyugdíjba ment a korábbi főosztályvezetőnk, betöltetlen az állás, holott a betegek ellátása rendkívül fontos terület. Úgy vélem, a hadiállapottól, a jövő évi választásoktól függetlenül, minél hamarább meg kellene hirdetni az állást.

– Mi várható a jövő évben?

– Sok munka vár még ránk. Folytatódik a rendelők felújítása és műszaki eszközökkel való felszerelése. A tervek szerint sor kerül a mentőszolgálat munkájának reformjára is. Ám ennek is rendkívül összetett a háttere, amennyiben paramedikusokra akarják bízni az életmentést, át kell képezni e csoportok leendő tagjait, e téren is jogharmonizáció szükséges.

A felcserközpontokat a dokumentumok szerint át kell alakítani egészségközpontokká.

Az ott dolgozók munkakönyvi beírásait is összhangba kell hozni a változásokkal, hisz aki majd egyszer nyugdíjba megy, kellemetlenségei lesznek abból adódóan, ha nem lesz megfelelő a beírás. Egyszóval van munka bőven, nem lesz időnk unatkozni. Szeretnék a megye minden egészségügyi dolgozójának békés karácsonyi ünnepeket kívánni és az új évben kitartást, megértést, jó egészséget mindenkinek!

Magyar Tímea

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó