Kikből is áll Zelenszkij csapata?

Változatlanul kevés mozgástere van Volodimir Zelenszkijnek. Az új államfő kénytelen megvárni a július 21-i előrehozott parlamenti választásokat, hogy számára kedvező irányt vegyenek a belpolitikai folyamatok. Addig viszont a törvényhozás ott gáncsolja a munkáját, ahol csak tudja. Ebben a patthelyzetben csupán néhány, az államfő hatásköréhez tartozó kinevezésben van szabad keze. Ahol tudta, már ki is nevezte saját embereit. Az alábbiakban azt vizsgáljuk meg, kik is alkotják Zelenszkij csapatát.

Elnöki beiktatása után az elsők között az államfői adminisztráció új vezetőjét nevezte meg. Andrij Bohdan személye sokakat megoszt, ugyanis három különböző kormányban is dolgozott még 2014 előtt. 2008-ban, azaz Viktor Juscsenko elnöksége idején a Timosenko-kabinet igazságügyi miniszterhelyettese volt. Viktor Janukovics 2010-es megválasztása után is maradt a hatalomban, ahol a Miniszteri Kabinetet vezető miniszter helyetteseként a korrupcióellenes politikáért felelt. Később, 2013-ban Mikola Azarov akkori kormányfő szintén ugyanezt a posztot bízta rá. Bohdan egészen 2014 márciusáig, a kormány parlament általi menesztéséig dolgozott a Janukovics-rezsim tagjaként. Ebből eredően elviekben rá is vonatkozik a Janukovics-rendszer tagjait ellehetetlenítő lusztrációs törvény, ami alapján 2024-ig nem tölthetne be állami hivatalt. Ugyanakkor az elnöki adminisztráció vezetője korábbi beosztásai jogilag nem minősülnek állami tisztségnek.

Zelenszkij államfői hivatalának első emberét szoros szálak fűzik Igor Kolomojszkijhoz is. Amikor az oligarcha Dnyipropetrovszk megye kormányzója volt kis ideig 2014-ben, Bohdan volt az egyik tanácsadója. Később sem távolodott el tőle, jogi ügyekben segítette a milliárdos vállalkozót, ő volt az ügyvédje Hennagyij Korbannak, Kolomojszkij üzlettársának is a 2015-ös pere során.
Bohdannak egy sor helyettese is van már, köztük egy kárpátaljai. Az ungvári származású Jurij Kosztyuk Zelenszkijék humortársulatának egyik háttérembere.
A többi kinevezése az új elnöknek már nem keltett ekkora hullámokat. Viktor Muzsenkót Ruszlan Homcsak váltotta a vezérkari főnök tisztségében. Homcsak a hadsereg szárazföldi erőinek parancsnokaként dolgozott 2016 óta. Közvetlen részese volt az ilovajszki kivonulásnak, amikor több száz ukrán katona vesztette életét az ellenséges tűzben.

A parlamentben Ruszlan Sztefancsuk lett Zelenszkij személyes megbízottja. Ismeretségük még a diákévekre nyúlik vissza, együtt szerepeltek a KVN-nek nevezett diákhumor-bajnokságokon. Sztefancsuk ügyvédként praktizál, a jogi tudományok doktora. Szerhij Sefir az új államfő személyes tanácsadója. Sefir Zelenszkijjel együtt társalapítója a Kvartal 95 stúdiónak, ismert producer és rendező.
Andrij Herusz szintén tanácsadóként segíti az államfő munkáját. A közgazdász végzettségű szakember a Concorde Capital beruházási társaság ügyvezetőjeként tevékenykedett, Zelenszkij elnökjelölti stábjában pedig ő volt az energetikai, a lakásgazdálkodási és a monopolellenes kérdések szakértője.

Ivan Bakanov a titkosszolgálat első alelnöke lett. Kinevezéséig Bakanov a Nép szolgája párt elnöke volt, tudni kell róla, hogy Zelenszkij gyerekkori barátja. Ő irányította az államfőjelölt választási stábját. A pártban az elnöki posztot Dmitro Razumkov foglalta el, aki a kampány ideje alatt gyakorlatilag Zelenszkij szóvivője volt, s ő mutatkozott a legtöbbet a televíziós csatornákon és az újságok címlapjain.

Forrás:
KISZó/Dunda György

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó