Az idei, július 21-i előrehozott parlamenti választások alkalmával – hasonlóan a 2015. évi helyhatósági választásokhoz – a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) ismét együttműködik.
„Ez nyilván nagyon fontos, hiszen a helyhatósági választások egyik mozgatórugója az volt, hogy a kárpátaljai magyarság összefogott, és több helyen közös listán indult. Az együttműködésnek köszönhetően négy éve 8 képviselő került be a Kárpátaljai Megyei Tanácsba. Látjuk ennek az összefogásnak a pozitív eredményeit, s ezt az összefogást várja el tőlünk a kárpátaljai magyarság, az anyaország és a magyar nemzeti kormány” – hangsúlyozza Tóth Miklós, a Munkács központú, 69. számú választókerületben induló magyar jelölt.
A megyei önkormányzat magyar frakciójának tagja szerint július 21-én a cél mindhárom körzetben, ahol közös magyar jelölt indul, ugyanaz: természetesen szeretnék megnyerni a választásokat és eljutni az Ukrán Legfelső Tanácsba, hogy képviselni tudják egész Kárpátalját, de elsősorban az itt élő magyarokat.
Mint fogalmaz: “Magyarország a kárpátaljai magyarság mellett áll, és támogatja az itt élő embereket, nekünk pedig az a feladatunk, hogy közösen, összefogva tegyük a dolgunkat. Ne engedjük jogaink szűkítését! Ehhez pedig mindenkinek el kell mennie szavazni!”
- Nem sikerült olyan magyar többségű körzet kialakítását kiharcolni az ukrán hatalmi szerveknél, amely egyesítené a kárpátaljai magyar települések nagyobb részét, ezért ennek megteremtése prioritást élvez!
- Támogatjuk a decentralizációs reformokat, célunk, hogy minél nagyobb önrendelkezéssel bírjon Kárpátalja, és hogy a közigazgatási reformok során figyelembe vegyék az etnikai összetételt. Ha változnak a járások határai (13 járás van jelenleg, helyette cask 4-et terveznek), azt kérjük, legyen egy Beregszász központú, többségében magyarok lakta járás.
- Az oktatást illetően: jelenleg az óvodától a felsőfokú képzésig minden szinten kiépített magyar tannyelvű oktatási rendszer működik, ezt meg akarjuk őrizni.
Azt nem vitatjuk, hogy a fiatalok kötelesek megtanulni az államnyelvet, az idősebbek is igyekeznek elsajátítani. De arra vonatkozó javaslatainkat nem akarják meghallani, hogy nem anyanyelvként kell oktatni az ukránt. - Az elmúlt 5 évben azt ígérté nekünk, hogy helyreáll a béke az országban, közben pedig már 13 magyar halt meg a harcokban.
- Magyarország támogatásával számos olyan program indult, amely pozitívan befolyásolja a kárpátaljai magyarság életét:
- Egán Ede Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Központ pályázati lehetőségei
- iskolák, óvodák építése, fejlesztése és felújítása, a falvak orvosi rendelőinek a rendbetétele
- sportcentrumok megnyitása
- a támogatási-fejlesztési tendencia folytatódni, sőt gyarapodni fog, és remélhetőleg lehetőséget teremt arra, hogy a kárpátaljai magyarság megkapaszkodjon a szülőföldjén. Mindent meg kell tennünk, hogy itt megfelelő munkahelyeket és lehetőségeket teremtsünk, hogy senkinek ne kelljen elhagynia a szülőföldjét.
- a térség turisztikai potenciálja: a kárpátaljai magyarságnak húzóerővé kell válnia az ágazatban
- Beregszász komplex fejlesztési programja
- a környék legfontosabb problémái:
- határátkelés (új, modern határátkelők építése),
- közútépítés (M3, M25: Nagydobrony − Jánosi)
- szemétfeldolgozás (Jánosi, Bátyú),
- ivóvíz és a szennyvízelvezetés (Szalóka),
- termálvíz-kiaknázás (Kaszony, Gut, Bakta),
- erdőirtás (Rafajna, Gut),
- általános munkahelyteremtés
- energiahordozók árának megfizethetősége (reprivatizáció)
PRIORITÁSOK:
– hús- és tejfeldolgozó üzem építése (állattartó telepek korszerűsítése)
– zöldség- és gyümölcs nagybani felvásárlása (konzervipar, hűtőházak)
– biotermékek termesztése (gépbeszerzés)
– kertészet és borászat felvirágoztatása (pincészetek)
– labdarúgó-akadémia beindítása (tehetségkutatás)
– vidékfejlesztés (infrastruktúra, szolgáltatások, turizmus),
– energiatakarékos innovációk behozatala (szigetelés, fűtés, napkollektorok)
– Kárpátaljai HUNGARIKUM-ok felkutatása és bemutatása
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.