A cigarettacsempészés régi üzletág, állítja egy nyugalmazott vámtiszt. És nemcsak a kárpátaljai határátkelőkön. Lemberg megyében, Bukovinában, Odesszában és még rengeteg más helyen tonnaszám haladnak át az illegális szállítmányok. A csempészek nagyon leleményesek. Előfordult, hogy WC-papír- bálák közé, máskor vasérc alá, vagy kifúrt belsejű farönkökbe rejtve próbálták átjuttatni a határon az árút.
Annak idején nagy vihart kavart, amikor Ungvár közelében felfedezték a Szlovákiába vezető csempész alagutat, melyen át kis motoros kocsik a föld alatt vitték az árut az EU-ba. A mintegy 700 méter hosszú földalatti járat az ukrán oldalon egy családi ház pincéjében gondosan elrejtve vette kezdetét, kijárata pedig az államhatár túloldalán, Felsőnémeti közelében egy magánvállalkozás telephelyén volt.
– Ha valahol ilyen remek műszaki megoldást alkalmaznak a csempészek, az biztos pozíciót jelent az illegális piacon – állítja Mihajlo Terehov, a nemzetbiztonsági szolgálat nyugalmazott tisztje. – Azok az egyének, akik az ilyen létesítményeket működtetik, többnyire büntetlenül ússzák meg. Az ungvári alagút létrehozása és üzemeltetése például egyebek mellett a volt belügyminiszter fiával is összefüggésbe került. Az ügyet pedig szépen elkenték.
Az EU-s becslések szerint a tagállamok a cigarettacsempészek miatt évente mintegy tízmilliárd euró bevételtől esnek el.
Tehát a tanulság az, hogy csempészni nagyban érdemes. Bizonyára így gondolták ezt az egyik telephely üzemeltetői is, akik hatalmas cigaretta -lerakatot hoztak létre a Munkácsi járásban. Az írásunk elején említett, Ungvár közelében talált csempészalagút mellett alighanem ez a fogás a legjelentősebb az utóbbi huszonöt év során. Ez a hatalmas raktár ugyanis arra szolgált, hogy illegális cigarettaszállítmányokat küldjön a szomszédos uniós államokba és tovább, Nyugatra.
A nemzetbiztonsági szolgálat (SZBU) információja szerint a lerakat működtetői nemzetközi bűnszervezetekkel álltak kapcsolatban. A különféle ismert világmárkákból álló jövedéki terméket az adó- és vámhatóság kijátszásával juttatták el Kárpátaljára, majd az itteni telephelyen történt meg a szortírozás. Egy kisebb rész a feketepiac révén vidékünk üzleteibe került, a jelentősebb hányad azonban külhonban talált vevőkre.
Amikor a hatóság lecsapott az objektumra és a detektívek bírósági felhatalmazással hozzáláttak az átvizsgálásához, minden képzeletet felülmúló mennyiségű cigarettára bukkantak.
A több tízezer karton dohányipari termék semmilyen származást igazoló okmány, fuvarlevél nem volt mellékelve, de még zárjeggyel sem voltak ellátva.
Az árumennyiség becsült értéke meghaladja a hetvenmillió hrivnyát. A telephelyen lefoglaltak tizenhárom tehergépkocsi, amelyekkel az illegális terjesztést bonyolították itthon és külföldön.
Az SZBU sajtószolgálatának tájékoztatója szerint a független Ukrajna történelmének két és fél évtizede alatt még nem találtak ekkora mennyiségű illegális füstölnivalót. A nagy fogás elsősorban a biztonsági szolgálat berkeiben az utóbbi egy hónapban végbemenő reformfolyamat egyik eredménye. Egy másik, szintén nemzetközi csempészhálózatot néhány nappal korábban Odessza megyében göngyölítettek fel a rendőrség szervezett bűnözés elleni szektorának munkatársaival együttműködve. Az ott talált árumennyiség is jelentős volt, de alig több mint felét képezte a kárpátaljainak.
A tájékoztató szerint mindkét ügyben büntetőeljárást indítottak, és folytatják a nyomozást.
Balogh Csaba
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.