Mindkét ország érdekeit szolgálná

Kedden Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere Kárpátaljára, Beregszászra látogatott. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán találkozott a kárpátaljai magyar szervezetek vezetőivel, képviselőivel. Ezt követően sajtótájékoztatót tartott.

Beregszász, 2019. július 16.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közreadott képen Szijjártó Péter miniszter (j) és Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke (b) sajtótájékoztatót tart a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Fõiskola könyvtárában 2019. július 16-án.
MTI/KKM/Burger Zsolt

– Magyarország abban érdekelt, hogy Ukrajna erős, stabil és demokratikus ország legyen. Mert ha Ukrajna erős és stabil ország lesz, akkor az jó hatással lesz a magyar–ukrán kapcsolatokra, és jó hatással lesz a kárpátaljai magyar közösség életére is – szögezte le mintegy bevezetőként a külügyminiszter. – Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy Magyarország és Ukrajna kapcsolata a jövőben jelentősen javuljon. Meg vagyok győződve arról, hogy a jelenlegi állapot senkinek sem jó. Nem jó Ukrajnának, hiszen Ukrajna nem tudhatja magáénak Magyarország támogatását az európai, illetve euro-atlanti integrációs törekvéseiben, s nem jó Magyarországnak, hiszen

mi nem szeretünk rosszban lenni a szomszédokkal, de főleg nem jó a kárpátaljai magyarságnak, amelynek ilyen körülmények között kell élnie, el kell viselnie a megfélemlítést, jogaik megsértését – tette hozzá.

Nyilvánvaló, hogy nem Magyarország miatt alakultak rosszul a kapcsolatok az elmúlt években. Magyarországon nem érik atrocitások az ott élő ukránokat, nem vették el jogaikat. Szijjártó Péter kihangsúlyozta, az új ukrán elnökben új reményt látnak, eddigi megnyilvánulásai alapján reális a két ország kapcsolatainak javítása. Azt természetesen értik, és megértik, hogy erre csak a parlamenti választások után kerülhet sor.

– Mi a magunk részéről őszintén reméljük – és a reménykedés nem beavatkozás a belügyekbe –, hogy olyan parlamenti erőviszonyok jönnek létre Kijevben, amelyek lehetővé teszik majd a két ország kapcsolatainak jelentős javítását is.

Azt szeretnénk, ha az ukrán hatalom is úgy tekintene a kárpátaljai magyarságra, mint erőforrásra Ukrajna megerősítése tekintetében,

valamint a magyar–ukrán kapcsolatok rendezése érdekében is – fogalmazott a politikus.

Kitért a Magyarországról érkezett támogatásokra, így a gazdaságfejlesztési programra, amit a jövőben is folytatni szeretnének. A segítségnyújtás egy percre sem állt le, akkor sem, amikor az előző ukrán elnök alatt sorra sérültek a magyar közösség jogai, sorra félemlítették meg a magyar tisztségviselőket. Magyarország ukrán katonák gyógykezelését vállalta, és vállalja, 2100 ukrajnai gyermeknek nyújtott nyaralási lehetőséget az elmúlt négy évben, idén 250-en pihenhetnek, és még sokáig lehetne sorolni a Magyarországról érkező támogatásokat. A külügyminiszter azon reményének adott hangot, hogy az új ukrán elnöknek meglesz a kellő mozgástere ahhoz, hogy a két ország között javuljanak a kapcsolatok.

– Amint az ukrán hatalom visszaadja a magyar közösség elvett jogait, amint befejezik a megfélemlítő akciókat, mindkét ország érdekeit szolgáló szoros gazdasági együttműködésre nyílna lehetőség.

Mi 50 millió eurónyi kötöttsegélyhitelt hagytunk jóvá ukrajnai infrastrukturális fejlesztésekre, ide tartozik négy új határátkelő pont kialakítása – jelentette be Szijjártó Péter.

Végezetül elmondta, reméli, hogy az ukrajnai parlamenti választások eredményeként olyan légkör alakul ki, amelyben lehetőség nyílik a magyar-ukrán kétoldalú kapcsolatok javítására. És azt reméli, hogy magyar nemzetiségű parlamenti képviselők is hozzájárulhatnak a kétoldalú kapcsolatok javításához.

Brenzovics László, a KMKSZ elnöke, parlamenti képviselőjelölt kifejtette, felhívná Volodimir Zelenszkij figyelmét arra, hogy a kárpátaljai magyarság 90 százaléka szavazott rá a választásokon abban a reményben, hogy ő egy demokratikus európai országot fog építeni közösen velünk. Reméljük, ez így is lesz.

Hegedűs Csilla

 

Forrás:
KISZó/Fotó: MTI

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó