Nyáron a legfinomabb és legkiadósabb magyar étel a lecsó. Talán nincs is ember, aki ne szeretné, hiszen az egyszerűségéhez képest megannyi módon lehet elkészíteni ezt az ínycsiklandó ételt. Amikor a beregszászi járási Tiszacsomán először rendezték meg a hagyományőrző lecsófesztivált, talán éppen arra voltak kíváncsiak, hogyan készítik el a lecsót a különböző régiókból benevezett csapatok tagjai. Sem a fesztiválozók, sem pedig a zsűri tagjai nem csalódtak, ugyanis az ízvilág és a tálalás évről évre jobb, szebb, csalogatóbb.
Az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség Beregszászi Járási Szervezete, a Csomai Községi Tanács, illetve kultúrház közös szervezésében már harmadik alkalommal főtt, rotyogott a lecsó a bográcsokban.
Idén hat csapat mérte össze lecsófőző tudását, s mint ahogy azt Halász László, a bíráló bizottság elnöke lapunknak elmondta, valóban egyre jobbak, finomabbak az ételek.
Elsősorban az ízvilágra figyeltek oda, de a lecsó külleme és a tálalás is fontos szerepet játszott a pontozásnál.
Ám mielőtt kihirdették volna a győztes csapatot, a fesztivál résztvevőit a színpad elé várták. Kovács Szvitlana, Tiszacsoma polgármestere megköszönte a támogatóknak, a testvértelepüléseik képviselőinek, valamint a helyieknek a segítséget. Az eseményre határon túlról is érkeztek, többek mellett Boldog István, a magyar országgyűlés képviselője, a Kétpóról jött csapat tagja, aki kihangsúlyozta, mi, magyarok, szerte a Kárpát-medencében őrizzük a kultúránkat, vigyázunk a barátságunkra, a testvéri szeretetünkre. Kitért arra is, hogy nyelvtörvény ide, vagy oda, úgy véli, ruszin, magyar, vagy ukrán ember ezután is le tud ülni egy asztalhoz egy finom lecsó és pálinka elfogyasztásához, egy jó beszélgetéshez.
Ugyanis ezek a népek ezer esztendővel ezelőtt is jól megértették egymást, amin nem szabad változtatni.
A beregszászi konzulátus nevében Beke Mihály első beosztott konzul köszöntötte a résztvevőket. Elárulta, nagy imádója az ezerféleképpen elkészíthető lecsónak, ezért nagyon kíváncsi, mit produkálnak a szakácsok, milyen ízekkel örvendeztetik meg az érdeklődőket. Demkó Ferenc, a Munkácsi Görög Katolikus Egyházmegye helynöke kifejtette:
– Úgy tűnik, hogy lassacskán odanő ez a rendezvény, hogy érthetően tudja magát kifejezni, s most már nemcsak Csoma felé, hanem külföld felé is, hiszen a helyiek mellett Romániából és Magyarországról érkezett csapatok is megmérettetnek. Adja Ég, hogy jövőre még több régió képviseltesse magát – fejtette ki az esperes.
Dr. Zubánics László, az UMDSZ elnöke mindenekelőtt köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik július 21-én elmentek szavazni, és a magyar összefogás jelöltjeit támogatták.
– Minden közösségnek vannak szokásai, hagyományai. Minden munkához kapcsolódva megvoltak azok az ételfajták, amelyeket a takarékos, mindenre gondoló háziasszony megpróbált gyakorlatilag a semmiből összeállítani. Ide tartozik a lecsó is, amely étel mindmáig hódít – jegyezte meg Zubánics László.
Tóth Győző, a KárpátHáz Civil Szervezet ügyvezetője arról biztosította a jelenlévőket, hogy Péter Csaba megyei képviselő, a KárpátHáz kuratóriumi elnöke továbbra is támogatni fogja a fesztivál megszervezését. Köszönetet mondott a helyi szervezőknek, az UMDSZ-nek és a Bethlen Gábor Alapnak a támogatásért. Köszöntötte továbbá a fesztivál résztvevőit Bakos József, Héhalom (Tiszacsoma testvértelepülése) polgármestere, Keresztes Péter Pál, Kétpó polgármestere, Varga Mihály, Szilágynagyfalu (Erdély) képviselője. Az eseményt Horváth László, az UMDSZ járási szervezetének elnöke és Tóth Miklós megyei képviselő is megtisztelte jelenlétével.
Hagyomány, hogy a községben évente átadják a díszpolgári címet az arra érdemesnek.
Idén ezt Bakancsos László helyi lakos, az UMDSZ elnökségi tagja vehette át a Csomai Honfoglalási Emlékpark megalapítása érdekében végzett munkájáért, aktív társadalmi szerepéért.
Mint fentebb kiderült, hat csapat bográcsában főtt a lecsó. Mielőtt a bírálóbizottság elé került volna az étel, elbeszélgettünk néhány versenyzővel. Boldog István, a kétpói csapat szóvivője elmondta, bátran állíthatják, hogy ők az összetartozás lecsóját készítették el, hiszen makói hagyma, kolozsvári szalonna, gyulai kolbász, kétpói paprika, parajdi só, héhalmi paradicsom, csomai fűszerpaprika van benne. A kész ételt szarvasi kemencében sült cipóban tálalták. Csémi László, az Ízes Bácska Egyesület elnöke szintén ínycsiklandó lecsó receptjét árulta el.
Ők a megszokott összetevők mellett babot és szaggatott tésztát is tettek az ételbe, ami valóban érdekes és egyedi ízt kölcsönzött neki.
A helyi óvodások, iskolások, hagyományőrzők és a vendégfellépők műsora után kihirdették az idei legjobb lecsókat. A bírálóbizottság döntése alapján a Kétpói betyárok csapata lett az első, és a legjobb tálalásért járó díjat is ők kapták. Második helyen a tiszacsomai betyárok végeztek, a dobogó harmadik fokára a szilágynagyfaluiak állhattak.
Az ízvilágot is értékelték, ebben a legjobbnak a héhalmiak bizonyultak, a küllem és az állag díj a bácsalmásiaké lett.
Az est sztárvendégeként a Magyarországról érkezett Rózsás Viktória énekelt, majd a Bózsár zenekar húzta a talpalávalót.
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.