Kijev azt tervezi, hogy lehetőséget ad az állampolgárság egyszerűsített fel, illetve visszavételére a külföldön élő ukrán származásúaknak. Az Elnöki Iroda a napokban ezzel kapcsolatban azt közölte, az államfő már utasította a külügyminisztériumot, hogy dolgozza ki az intézkedés végrehajtásának mechanizmusát. A múlt heti Facebookos szavazásunk ehhez kapcsolódott. Arra voltunk kíváncsiak, előnyös-e számunkra, hogy Volodimir Zelenszkij állampolgárságot adna a külhoni ukránoknak. A megkérdezett alkotmányjogász szerint egy ilyen kezdeményezés, amennyiben végigviszik, egyértelműen pozitív üzenet a kárpátaljai kettős-többes állampolgársággal rendelkezők számára.
A lapunk által készített nem reprezentatív online felmérés válaszadóinak 81 százaléka szerint pozitív folyamatokat indíthat el az elnök elképzelése, mindössze 19 százalék vélekedett úgy, hogy egy ilyen kezdeményezés önmagában nem hoz majd változást.
A kérdés elemzésére dr. Tóth Mihály alkotmányjogászt, az UMDSZ tiszteletbeli elnökét, egykori parlamenti képviselőt kértük fel.
– Akik figyelemmel kísérik az ukrán belpolitikai fejleményeket, észlelhették, hogy új államelnökünk és környezete, különböző, legalábbis egyelőre, elég ködös megnyilatkozásokban próbálta-próbálja kommunikálni a közvélemény felé, hogy az általa majdan követendő politika számos szociálisan érzékeny területen más lesz majd, mint az előző hatalomé volt – kezdte a szakember. – Ilyen például, hogy majd ők elérik a donbászi békét, – megbékélést. Vagy majd megvizsgálják az államnyelvtörvényt. Ezek közé tartozik a kérdésben említett, külhoni ukránok állampolgárosítási szándéka is, mely által változtatni kívánnak az államnak utóbbi években követett, a többes állampolgársággal kapcsolatos politikáján.
Az alkotmányjogász kifejtette, az állampolgárság kérdéskörének szabályozása Ukrajnában két alkotmányos alapelvre támaszkodik.
Az első, hogy Ukrajnában egyes állampolgárság van (Alkotmány 4. cikk), a második, hogy az ukrán állampolgárt nem lehet megfosztani állampolgárságától, illetve állampolgársága megváltoztatásának jogától.
A probléma, mely körül az utóbbi évek diskurzusa folyik, és melyben felmerül a többes állampolgársággal rendelkező ukrán állampolgárok büntetésének, és ezen belül az ukrán állampolgárságtól való megfosztásának a lehetősége is, az említett első jogi alapelv értelmezése körüli vitában rejlik. Mely érdekesmód nem jogi, hanem nyelvészeti természetű. Történetesen arról van szó, hogy az ukrán nyelvben nem válnak szét az „egyes” és „egységes” fogalmak, mindkettő megjelölésére ugyanaz a kifejezés használatos.
– Mint ezen alkotmányos rendelkezés elfogadását megelőző parlamenti vita részese állítom, hogy a 4. cikk az „egységes” és nem az „egyes” állampolgárságról rendelkezik – szögezi le Tóth Mihály. – Ekként értelmezi ezen alkotmányos tételt az 2001. évi, hatályos Ukrán Állampolgársági Törvény 2. cikkének első része is, mely szerint az egységes állampolgárság elve kizárja közigazgatási egységek állampolgárságának a lehetőségét. Így például Ukrajnában nem lehetséges Kárpátaljának vagy a Krími Autonóm Köztársaságnak külön állampolgársága. Ugyanakkor, nem csak az ukrán közbeszédben, de a jogrendben is megtalálható az említett alkotmányos előírásnak mint kizárólagos „egyes” állampolgárság értelmezése is.
Ez a nevezett állampolgársági törvény 2005. évi egyik, a 19. cikket érintő módosítása tartalmazza, mi szerint elveszítik ukrán állampolgárságukat, akik más állam állampolgárságát önként felveszik.
Ezzel a módosítással, nevezett törvényben, máig feloldatlan belső ellentmondás jött létre, mely teret és alapot teremtett mindazokra a többnyire politikai manipulációkra, melyekkel az ukrajnai többes állampolgárokat fenyegették az utóbbi években. Ebből az értelmezésből következett az is, hogy az ukrán állampolgárság felvételének feltétele minden más állampolgárság elhagyása.
Az alkotmányjogász szerint megalapozottan vélhetjük úgy, hogy a külhoni ukránoknak felkínált lehetőség megvalósulása a fentebbi értelmezési vitát az ukrán többes állampolgárság jogszerűsége irányába vezeti,
hiszen, az egyszerűsített állampolgárságba való befogadás nehezen képzelhető el a meglévő (korábbi) állampolgárság megszüntetésének követelményével.
Meglátásom szerint ez elvezethet a többes állampolgárság ukrajnai közjogi és köztudati elfogadásához, legitimációjához, ami egyértelműen pozitív üzenet a kárpátaljai kettős-többes állampolgár honfitársaink számára. Természetesen csak akkor, ha e szándék meg is valósul – húzta alá Tóth Mihály.
Szabó Sándor