Egyre nagyobb hullámokat vet a Valerija Hontareva és az Igor Kolomojszkij oligarcha közötti csatározás. Nem olyan régen az ukrán főváros mellett lévő Horenicsi településen teljesen kiégett az egykori jegybankelnök családi háza. Hontareva nem kertelt, kijelentette: a dúsgazdag Kolomojszkij áll a történtek mögött. Az egykori jegybanki vezető szerint a Privatbank 2016-os államosítása miatt esküdött bosszút ellene a pénzember és médiaguru.
Mint arról már írtunk, a Kijev melletti tűzben nem sérült meg senki, de a ház porig égett. A helyszínen találtak egy hang- és villanó rakétát, amely a tüzet okozhatta. A térfigyelő kamerák egy embert rögzítettek, amint átmászik a házat körülvevő kerítésen. Hontareva és családtagjai ellen nem ez volt az első támadás. Augusztus 26-án Londonban elütötte egy autó, ami miatt meg kellett műteni a lábát. Szeptember 5-én Kijevben felgyújtották a fia feleségének – akit szintén Valerija Hontarevának hívnak – autóját.
A volt jegybankelnök szerint Kolomojszkij áll a megfélemlítő akciók mögött.
Arszen Avakov belügyminiszter kijelentette, hogy aki megrendelte vagy elkövette a gyújtogatást – éppen a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttségének Ukrajnába érkezésekor –, saját hazájának okozott kárt. Volodimir Zelenszkij elnök brutális bűncselekménynek nevezte az incidenst, és sürgette a hatóságokat, hogy mielőbb derítsék fel az ügyet. Leszögezte: mindenkit megillet a jog, hogy biztonságban érezze magát és tulajdonát, függetlenül attól, hogy milyen tisztséget töltött be a múltban.
Hontareva 2014 júniusától 2018 tavaszáig volt a jegybank elnöke, de az utolsó hónapokban már nem járt be a munkahelyére.
Amikor átvette a központi bankot-, a 2014-es Euromajdan után-, borzalmas állapotokat örökölt meg. A hrivnya vásárértéke csökkent, az infláció meghaladta a 30 százalékot, hivatalosan, mert a valóságban még megrázóbb volt a hirtelen jött drágulás. A hatalmas gazdasági válság megroppantotta az ukrán bankrendszert, teljesen leállt a hitelezés.
A pénzügyi egyensúly visszaállítása érdekében 2014 és 2016 között 55 ukrajnai pénzintézettől vonták meg a működési engedélyt, mígnem elérkezett 2016 decembere, s az addigi legnagyobb kereskedelmi bank, az Igor Kolomojszkij és Hennagyij Boholjubov tulajdonában lévő Privatbank államosítása, ami 5 milliárd dollárba került az államnak.
Hontareváék egy teljes átvilágítást rendeltek el, amit a Kroll auditáló ügynökség végzett, s ez megállapította, hogy a pénzügyi intézet korábbi gazdái különféle machinációkkal 5,5 milliárd dollárt vettek ki belőle.
Erre alapozva a jegybank Londonban bírósági keresetet nyújtott be a volt tulajdonosok ellen, ami nyomán befagyasztották Kolomojszkijék egyes aktíváit is, de később azt mégis feloldották.
Eközben Kolomojszkij is perelt, de ő Ukrajnában, s az egyik bíróság kimondta, törvénytelen volt az államosítás. Az idén májusban, Volodimir Zelenszkij elnökké választása után Izraelből hazatelepülő oligarcha egyik interjújában elmondta, nem kéri vissza a bankot, de mintegy 2 milliárd dollárnyi fájdalomdíjra igényt tart. A Zelenszkijjel közös médiaérdekeltséggel rendelkező oligarcha elmondta azt is, Hontareva azzal etette Petro Porosenko volt elnököt, hogy bírósági végzéssel ráteszik a kezüket az 1+1 médiaholdingra, de elszámolták magukat, s ez is közrejátszhatott abban, hogy Hontarevának mennie kellett a posztjáról.
Kolomojszkij jelezte, perelni fogja a 2018 októberétől Londonban élő és ott egy elit közgazdasági iskolában tanító Hontarevát, amiért nyíltan őt nevezte meg az ellene történt támadások megrendelőjeként, és ragaszkodik ahhoz, hogy a bírósági eljárások Ukrajnában folyjanak le. Úgy fogalmazott, ha kell, „privátilag” hazahozatja Hontarevát, aki közben kijelentette, az ellene kitervelt terrorcselekmények és megfélemlítés miatt politikai menedékjogot készül kérni az ottani hatóságoktól.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.