Bepillantás egy ősi mesterségbe

A Nagydobronyi Magyar Népművészeti Tanodában nemrég kezdődtek el az őszi foglalkozások. Ezen a héten a nemezeléssel ismerkedhettek meg az érdeklődők.

– Milyen sajátosságai vannak a nemezelésnek?

– Körülbelül három éve foglalkozom a nemezeléssel, amit a varrással párhuzamosan kezdtem el gyakorolni. Maga a nemez a báránygyapjút jelenti, ami fel van dolgozva, be van színezve. Attól függően, milyen finomságúra van elkészítve a gyapjú, lehet vizes és száraz nemezelést alkalmazni. A vizes technikát a durvább gyapjú esetében, a szárazat a puhábbnál használjuk. Az első esetben szappannal és meleg vízzel görgetjük, golyócskákat formázunk belőle, ami a legegyszerűbb módszer. A tűnemezelés esetében egy speciális tű segítségével összedolgozzuk a gyapjúszálakat – avat be a nemezelés titkaiba Papp Viktória textil-baba készítő.

– Miket tudunk elkészíteni belőle?

– Őseink a nemeztakarókkal borították jurtáikat. Kalapokat, táskákat, ékszereket is készíthetünk belőle. Most újra divatba jöttek az ilyen típusú ékszerek, melyek külföldön nagyon sok helyen megtalálhatók. A száraznemezeléssel hasonló dolgokat, figurákat szintén el tudunk készíteni, mivel nagyon sokszínű maga az anyag. Ez a szövésnél is régibb mesterség.

– Milyen programokkal készülnek még ebben az idényben?

– Jeles napokhoz, évfordulókhoz, ünnepekhez kötődően idén ősszel is folytatjuk a gyermekekkel szóló kézműves foglalkozásokat. Ezenkívül elindítottunk egy új sorozatot Műhelynapok néven, melyre havonta kerül sor. Ilyenkor egy-egy mesterség az avatott képviselője tart bemutatót és a jelenlévők ki is próbálhatják magukat az adott művészeti ágban. Első alkalmunkon a korongozást és a szövést tekinthették meg az ide látogatók. Továbbá szeretnénk elindítani egy tanfolyamot olyan felnőttek részére, akik alapismeretekkel rendelkeznek a varrás terén. Itt a hagyományos nagydobronyi népviselet alkotóelemeit fogjuk elkészíteni. A gyerekeknek pedig egy hat alkalomból álló foglalkozást szervezünk, ahol a népi agyagedény-készítést fogja megtanítani ifj. Hidi Endre – emelte ki Hidi Tünde, a Nagydobronyi Magyar Népművészeti Tanoda koordinátora.

A gyerekek az egyik délutáni programon tulipánt készítettek a vizes nemezelés alapján. A jó hangulatú alkalomra nemcsak új ismerettel készültek a résztvevők számára, hanem túrós buktával is, amit munka után jóízűen fogyasztottak el kicsik és nagyok.

Bara Tünde

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó