Ahol az újítás nem probléma, hanem kihívás

Az iskola a család után a legfontosabb szocializációs színtér. Szigorúbban fogalmazva, a nevelési és oktatási feladatokat tervszerűen és folyamatosan ellátó intézmény. Fontos feladata van a személyiség formálásában is. Szerepe az utóbbi években lényeges változásokon megy át. Ezekről az átalakulásokról és a Sislóci Dobó István Középiskola mindennapjairól beszélgettünk Ruszka Diána iskolaigazgatóval.

Az ajtón belépve gyerekzsivaj fogad. Épp óraközi szünet van. Az ügyeletes tanár rendre inti a nebulókat, akik érdeklődő tekintettel figyelik az ismeretlen látogatót. Amíg az igazgatónő irodájához érünk, tapasztalom, hogy minden diákot név szerint ismer.

− Tizenegy évig tanárként tevékenykedtem az iskolában. Az alsó osztályoktól kezdve a végzősökig mindenhol oktattam. Innen tehát a gyerekek ismerete.
Az igazgatónő elmondta, az iskola felszereltsége megfelelő. Két multimédiás – számítógépekkel és interaktív táblákkal ellátott – terem áll a diákok rendelkezésére.

Ezenkívül felújított ukrán nyelv és irodalom szaktanteremben, többfunkciós nyomtató és szemléltetők segítségével sajátíthatják el a nebulók az államnyelvet.

− Hét településről járnak hozzánk a tanulók. Az infrastruktúra szerencsére már évek óta megoldott, saját iskolabusszal rendelkezünk. Az innen tíz kilométerre levő Ungvárról is van diákunk, ami ritkaság, hiszen inkább a falusi gyerekek szoktak városi iskolába menni, nem pedig fordítva.

A sislóci középiskolában 262 diákot 47 szakember oktat. A papírmunka és az adminisztrációs feladatok ellátása mellett az ő lelki ápolásuk is rájuk hárul.

Az alacsony fizetés és a tanári pálya presztízsének romlása rányomja bélyegét a szakma utánpótlására.

− Minket is utolért a tanárhiány. Magyar nyelvű alsós tanítóból volt kevesebb a szükségesnél. A járási tanügynél és a munkaügyi hivatalban is kerestük a jelölteket, sikertelenül. Rengeteg telefonálást és utánajárást követően az utolsó pillanatban rátaláltunk a megfelelő munkatársra.

Második éve tart az Új ukrán iskola projekt, melynek vezérelve, hogy a kisdiák képes legyen társalogni, együttműködni a csapattal, elfogadni a döntéseket, ámde kiállni a saját igazáért is. Kovács Andrea, az elemi osztályok oktatási-nevelési igazgatóhelyettese szerint az elméletben jól kitalált módszert sajnos nem egyszerű a gyakorlatba átvinni.

− Új módszertan van kialakulóban, melyben a sokéves tapasztalat mellett a változásnak is teret kell adni. Ilyen például, hogy 1-2. osztályban nem osztályozhatjuk a gyerekeket, akiket viszont valamilyen módon motiválnunk kell a tanulásban – vette át a szót az igazgatóhelyettes. – Pozitívum, hogy például a padok elrendezése is más. Ez arra sarkallja a kicsiket, hogy tanuljanak meg közösségben dolgozni, figyelni a másikra. A tanító feladata pedig az, hogy ettől függetlenül tudatosítsa a gyerekben a tanulás fontosságát, a fegyelmezettség és a rend betartását.

Az intézményben párhuzamosan magyar és ukrán nyelvű osztályok vannak.

A végzős csoportok emelt óraszámban tanulják az informatikát, és a megyei szintű versenyeken dobogós eredményekkel növelik az iskola tekintélyét.

− Rengeteg tervem van a jövőre vonatkozóan. Szeretnék fejlesztéseket véghezvinni, melyekre pályázatokat is benyújtottam. A Keleti Partnerség Program által külső és belső felújítás megvalósítása a célom – avatott be az elképzeléseibe Ruszka Diána.

Csuha Ivett

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó