Rossz hírrel érkezett sajtótájékoztatójára dr. Polyák Mihály, a megyei infektológiai kórház főorvosa, melyet eredetileg a járványos gyermekbénulás világnapja kapcsán rendeztek.
Elmondása szerint az első diftériás eset után, melyet egy az Ungvári Nemzeti Egyetemen tanuló diáknál észleltek, vizsgálatnak vetették alá a környezetében élőket.
Ennek során a 44 személy közül a korábbi kettőn kívül újabb 12 fiatalról derült ki, hogy egyelőre ugyan tünetmentesek, de szervezetükben hordozzák a kór vírusát.
Ezzel 15-re emelkedett a vírushordozók száma. Mindnyájukat kórházba utalják és megfigyelés alatt tartják, egyelőre nincs szükségük a diftéria elleni szérumra, melyből egyébként is mindössze nyolc adag van a kórházban.
– Ezügyben az egészségügyi minisztériumhoz fordultunk, hogy más megyékből csoportosítsák át a szert Kárpátaljára, hogy szükség esetén fel tudjuk használni azokat. A nálunk ápolt hallgatók állapota kielégítő, de rendkívül aggasztó, hogy mindnyájan külföldi diákok, akiknek immunitásáról nincsenek adataink, ugyanis egészségügyi fejlapjukban nem szerepelnek erre vonatkozó információk, de valószínűsíthetően magukkal hozták a vírust.
Azért elképzelhető a feltevés, mivel ha Kárpátalján fertőződtek volna meg, korábban a helyi lakosság körében már észlelnünk kellett volna a kór cirkulációját.
Ennek kapcsán a 2. számú orvosi kar valamennyi diákját meg kell vizsgálnunk – hisz közöttünk járnak, s a vírus könnyen terjed levegő útján –, mindent megteszünk annak érdekében, hogy megakadályozzuk a diftéria további terjedését. Ma a helyzet kapcsán összeül a városi járványügyi bizottság és eldöntik, szükség van-e karanténra, milyen további intézkedéseket foganatosítanak vidékünk biztonsága érdekében, mondta el a főorvos.
Ljubov Danics, az egészségügyi minisztérium kárpátaljai laboratóriumának immunológusa kifejtette, országos szinten, de megyénkben is rendkívül alacsony az oltottsági szint, ezért áll fenn a veszélye a fertőző betegségek terjedésének. Idén kilenc hónap alatt 2736 szülő döntött úgy régiónkban, hogy eláll két év alatti gyermeke beoltásától, ami 20 %-al több a tavalyi év azonos időszakához képest. A tbc elleni oltásról 188, a gyermekbénulás elleniről 477, a hepatitis B elleniről 816, a kombinált diftéria, szamárköhögés és tetanusz elleniről 485, a hemofíliás fertőzés elleniről 437, a kanyaró, mumpsz és rubeola elleniről 333-an mondtak le.
Miközben a megye 123 százalékra el van látva a szükséges biztonságos vakcinákkal, eközben az oltási terv mindössze 49, az újraoltási 53 %-ra van teljesítve.
Viktorija Lisz-Hamaza, az Oltást támogató szülők társadalmi szervezet képviselője kifejtette, szervezetük azért küzd, hogy megértesse a lakossággal csakis a védőoltások révén kerülhető el, hogy a korábban leküzdött fertőzések visszatérjenek. Online honlapjukon immár 60 ezer követőjük van, s tagsoraikban lévő ismert szakemberek éjjel-nappal válaszolnak a lakossági kérdésekre.
Magyar Tímea
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.