A Homoki kistérség megalakulásának története hosszú évekkel ezelőtt kezdődött. A 2014-ben meghirdetett önkéntes társulások létrehozásának lehetőségét az elsők között igyekeztek volna megragadni. A megszámlálhatatlan nehézség és akadályoztatás ellenére nem adták fel elképzelésüket, mely az év végére megvalósulni látszik. A Kárpátaljai Megyei Tanács által elfogadott távlati terv után ugyanis december 22-én sor kerül a régen várt helyhatósági választásokra.
A göröngyös útról, annak megpróbáltatásairól Tetjana Vacsilja, a község polgármestere számolt be lapunknak.
− Három évvel ezelőtt nyolc környező település elöljáróival közös kistérség kialakításáról tanácskoztunk. Végül úgy döntöttünk, hogy egy nagyobb csoportosulás helyett több kisebb társulást hozunk létre. Mi Tarnóccal és Őrdarmával fogtunk össze.
− Miért határoztak e települések mellett?
− Homok számára nem volt létfontosságú kistérség kialakítása, hiszen költségvetésünk biztosítja számunkra a megfelelő bázist. Ellenben olyan hangok terjedtek, hogy községünket Ungvárhoz szeretnék csatolni.
Ezt pedig nem támogatta a közösség.
A szükséges formalitások – képviselő-testületi megbeszélések, falugyűlések – elvégzése után egyetértettünk a Homok központú kistérség létrehozásában. Négy hónapon keresztül készítettük a törvény által előírt dokumentumokat. Emellett a lakosság egyöntetűen támogatta törekvéseinket.
− Milyen nehézségekbe ütköztek a folyamat közben?
− Miután beadtuk kérelmünket a Kárpátaljai Megyei Állami Közigazgatáshoz véleményezésre,
az akkori kormányzó a településeink területén üzemelő multinacionális cégek adóbevételeinek városi költségvetésből való kiesésére, később pedig a távlati terv hiányára hivatkozva elutasította azt.
Ekkor tüntetéseket szerveztünk, blokád alá vontuk a Kijev−Csap főutat, levelet írtunk Volodimir Grojszman egykori miniszterelnöknek – mindhiába. Keresettel fordultunk az Ungvári Városi-Járási Bíróság felé, amit meg is nyertünk, a közigazgatás fellebbezése után pedig a következő szinteken is a mi javunkra döntöttek. Ettől függetlenül a többszöri próbálkozásaink sikertelenül végződtek. A hatalomváltást követően pozitív változást reméltünk. El is kezdődtek a megbeszélések Igor Bondarenko megyevezetővel. Példaként említettük, hogy országszerte alakítottak már ki kistérségeket a megyeközponttal szomszédos községek.
− A Kárpátaljai Megyei Tanács szeptember 26-i ülésén elfogadta a vidék távlati tervét. A Homoki kistérség a módosítási javaslatok során került a dokumentumba. Hogyan sikerült ezt megvalósítani?
− Településeink vezetősége Barta József megyei képviselővel folytatott megbeszélést, aki támogatásáról biztosította közösségünket. A távlati terv elfogadásának napján a lakosság aktív tagjaival végighallgattuk a tanácsülést, ahol végre a közösség érdekeit is figyelembe vették. Nagyon hálás vagyok községeink polgárainak, akik fáradságot és időt nem kímélve összefogtak, és az utolsó pillanatig kitartottak a közös ügy mellett.
− Hogyan készülnek a helyhatósági választásokra? Miben különbözik majd ez az eddigiektől?
− A Homoki kistérség kialakítására vonatkozó dokumentumok már jó ideje elkészültek, így a terv elfogadása után készen állunk a következő lépésre. December 22-re írták ki a voksolást, ahol a három községi tanács nyolc települése dönt majd elöljáróik és képviselőik sorsáról. Megemlítendő változás, hogy
ha például eddig huszonhat képviselője volt csak a homoki önkormányzatnak, akkor most ennyien lesznek összesen felhatalmazva az egész kistérség javát szolgálni.
November 2-tól kezdetét veszi a választási folyamat és a kampány is.
Csuha Ivett
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.