Ukrajna történetében először lépi át a 40 milliárd dolláros határt az ország költségvetése. A Volodimir Zelenszkij államfőnek engedelmeskedő kormány jövő évi büdzséjét első olvasatban már elfogadta a kijevi parlament.
A büdzsé 1 ezer 49 milliárd hrivnya (42 milliárd dollár) bevétellel és 1 ezer 159 milliárdos kiadással számol. A deficit várható mértéke négy és fél milliárd dollár lehet. A legjelentősebb összeget, 246 milliárd hrivnyát (10 milliárd dollár) védelmi célokra különítenek el, ez az összeg 34 milliárd hrivnyával több a 2019-esnél. A közúti infrastruktúra fejlesztésére 3 milliárd dollárnak megfelelő 74,4 milliárd hrivnyát szánnak. Az oktatásra 136,4 milliárd hrivnya (5,4 milliárd USD) jut, 7,7 milliárd hrivnyával több, mint tavaly. Az egészségügy kiadásaira 108 milliárd hrivnya (4,3 milliárd USD), kulturális célokra és tájékoztatásra 8,6 milliárd hrivnya (3,4 milliárd USD) szerepel a költségvetésben.
A tervezetben a minimálbért 4723 hrivnyában állapították meg, ami 500 hrivnyával több a jelenleginél.
Az állami nyugdíjkassza finanszírozására 172,6 milliárdot (közel 7 milliárd USD) különítenek el.
A költségvetés hiányát a GDP 2,09 százalékára, az államadósságot a nemzeti össztermék 46,7 százalékára tervezik csökkenteni. A gazdasági növekedés várható üteme 3 százalék körüli lesz, a Világbank előrejelzése 3,7 százalékos. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) ennél kicsivel kisebb, 3 százalékos GDP-bővüléssel kalkulál, az idei 7 százalékkal szembeni 5,6 százalékos inflációt jósol, és a munkanélküliségi ráta 8,2 százalékra csökkentését vetíti előre az idei 8,7 százalékkal szemben.
A pénzügyi dokumentum számai nem számolnak jelentős privatizációs bevétellel, és a donbászi gazdasági teljesítménynek Ukrajna szolgálatba állításával sem. Vezető közgazdászok prognózisa szerint amennyiben megvalósulna a Steinmeier-terv, az a legszerényebb becslések szerint is legalább 3 százalékos növekedést hozhatna. Egyes elemzők szerint ez a büdzsé semmiben sem különbözik az előző vezetés költségvetésétől, s abban semmi sincs, ami a kampány során elhangzott ígéreteket támasztaná alá, ezért elkerülhetetlen lesz a kiábrándulás, ami akár 30-40 százalékos szimpátiaesést is hozhat Zelenszkij számára.
Okszana Markarova pénzügyminiszter is elismeri, nem ez lesz az áttörés büdzséje. A kiadások közel harmadát az államadósság törlesztése viszi majd el. Az első olvasatban már elfogadott pénzügyi dokumentum 28,2 hrivnyás dollárárfolyammal számol, miközben jelenleg 25 hrivnya körüli szinten van az amerikai valuta jegyzése.
A meglehetősen sok kritikát kapó büdzsé láttán a kormány részéről azt ígérik, hogy a végszavazás előtt még hozzányúlnak a számokhoz, csak megvárják a legújabb őszi makrogazdasági mutatók alakulását. Szakértők hiányolják belőle a földpiac liberalizálása nyomán várható pénzmozgásokat éppúgy, mint a sokat hangoztatott kedvezményes vállalkozói és más gazdaságösztönző hatású hitelek megteremtését az állam részéről.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.