Gáztranzit: senki nem tudja, mi lesz 2020 januárjától

Moszkva abból indul ki, hogy Kijevvel a gáztranzit kérdéséről csakis akkor lehet megállapodni, ha nem állnak fenn bírósági követelések – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak Moszkvában.

„Oroszország kifejtette álláspontját az EU-val és Ukrajnával Brüsszelben lefolytatott háromoldalú konzultáción. Egyebek között, természetesen arról is szó van, hogy semmilyen bírósági követelés nem szerepelhet a napirenden amikor megállapodásról beszélünk” – mondta.

Oroszország már korábban is az a feltételt szabta Ukrajnának az új, 2020. január 1-től érvényes törvényes szerződés megkötéséhez, hogy a két fél kölcsönösen mondjon le az egymással szemben az európai bíróságokon támasztott követelésekről. Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter a brüsszeli háromoldalú tárgyalásokat követően kijelentette, hogy Moszkva egy olyan megoldáscsomagról szeretne megállapodni Kijevvel, amely magában foglalná a tranzit és a gázszállítás, valamint a peres ügyek rendezését.

Az ukrán Naftogaz állami gázvállalat elzárkózott a megállapodás-csomag gondolatától.

A TASZSZ orosz hírügynökség összefoglalója szerint a stockholmi döntőbíróság a Gazprom és a Naftogaz vitájában 2017 decemberében és 2018 februárjában meghozott határozatában 2,56 milliárd dollár kifizetésére kötelezte az orosz vállalatot az ukrán Naftogaz számára, de a döntések ellen a Gazprom fellebbezést nyújtott be.

Miután a brüsszeli háromoldalú egyeztetésen nem sikerült megegyezni az orosz földgáz ukrajnai szállításáról és tranzitjáról szóló, év végén lejáró megállapodás megújításának feltételeiről, Maros Sefcovic, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnöke csalódottságának adott hangot. Hangsúlyozván, hogy a szerződés alapelveit illetően előrelépésre számított, ehhez azonban nem volt meg a kellő politikai akarat, elsősorban az orosz fél részéről. Beszámolója szerint egyelőre nincs egyezség sem a tervezett szerződés hosszáról, sem a szállítandó gáz mennyiségéről, sem pedig a tranzitdíjakról. Leszögezte ugyanakkor, hogy a megállapodásnak az európai uniós jogszabályokon kell alapulnia.

Az EU-ba szállított orosz földgáz mintegy 40 százaléka Ukrajnán keresztül jut el a célországokba a jelenlegi tízéves szerződés alapján. Az ukrán állami gázvállalat 2015 óta egyáltalán nem vásárol orosz gázt, az európai reverzszállításokból elégíti ki szükségleteit, ami egyébiránt jellemzően ugyanúgy orosz export.

Forrás:
MTI/KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó