Példa emberségből, tiszteletből, magyarságból

Igazából a hasonló csak a hasonlónak tud örülni és talán pont ez volt az a rendező alapelv, mely mentén megszülettek a testvértelepülési kapcsolatok. Valami ilyen logika alapján tett szert testvértelepülésekre az ugocsai Nevetlenfalu, ahol kiemelt szerepet játszik a néptánc és a népdal. Van ugyanis egy lakosa ennek a falunak, aki mára a népi hagyományok ,,gurujává” vált, és az is biztos sokan kitalálták, hogy Kosztya Margitról van szó, sokak Margit nénijéről, aki vagy 4 évtizede gardírozza a fiatalok és nem annyira fiatalok fellépéseit.

Így volt ez a második alkalommal megrendezett „Énekeljünk együtt” népdal- és néptáncszemlén ahol valamennyiünk Margit nénije állt a színpadra, hogy Nevetlenfalu apraja-nagyját, valamint Kétpó, Törökszentmiklós, Piliscsaba és az erdélyi Szék küldöttségét köszöntse.

Margit asszony a rendezvény ars poeticáját a tőle megszokott szabatossággal jellemezte, hiszen mint mondotta, a népi hagyományok ápolása nem azt jelenti, hogy „fateknőben akarunk mosni és bőgatyában járni”, hanem sokkal inkább a régi, józan paraszti gondolkodásmód,

az ősök ismerete és tisztelete a cél, mely példát adhat a jelen nemzedéknek emberségből, tiszteletből, magyarságból.

Oroszi József polgármester hívó szavára aztán a kicsik hamarosan át is vehették a főszerepet és a „kalászt hányó búzaföldből ki sem látszó” legifjabbak gyermekjátékaitól a nevetlenfalui nyugdíjasok énekkaráig mindenki megmutatta, mit tud. Ebbe persze a vendégek is beletartoztak, hiszen például a törökszentmiklósiak Balázs Zsolt zeneiskola-igazgató bemutatkozását követően igazi népzenei csemegéket vittek színpadra. Péter Izabella Csíkrákoson született, de Magyarországon dolgozó zenetanár kis csapata ugyanis Románia magyarlakta területeinek – a Partiumtól Csángóföldig – színes csokrát mutatta be a nagyérdemű közönségnek. Mi több, interpretációjukban még egy igazi erdélyországi népzenei „hangszer-csemege”, az ütősgardon is megszólalt.

Békéssyné dr. Lukács Angéla, a beregszászi konzulátus konzulja a rendezvényt összefoglalva Szilágyi Mátyás főkonzul üdvözletét tolmácsolta és az összmagyarság háláját fejezte ki a nevetlenfalui kezdeményezést látván-hallván. Aláhúzta, hogy

az ilyen rendezvények tudják életben tartani a magyar identitás szerves részét képező népi hagyományokat, hogy a néptánc és a népdal nem holmi kiállítási exponátum.

A rendezvény zárszava viszont már Keresztes Péter Pál egykori kétpói polgármesternek jutott, ki noha tisztét már nem tölti be, de biztosította a megjelenteket, hogy minden eszközzel azon lesz, hogy a két falu közötti kapcsolat sose hűljön ki.

A kis fellépők természetesen „honoráriummal” is gazdagodhattak. Valamennyi fellépő ajándékcsomagot vehetett át, amiért ez úton is köszönet a rendezvényt támogató Bethlen Gábor Alapnak, a helyi vállalkozóknak és az önkormányzatnak. Reméljük, jövőre újra együtt énekelnek majd a Kárpát-medence magyarjai Erdély hegyeitől a Nagyalföld síkjáig.

Matúz István

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó