KISZó-kérdés: Legyőzhető-e a csempészet?

Régóta köztudott, hogy az ukrán határátkelőkön virágzik a korrupció és az árucsempészet. Ennek visszaszorítására több megyében, így Kárpátalján is új vámparancsnokot neveztek ki a megyei vámszolgálatok élére. Ehhez kapcsolódott legutóbbi, a Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán közzétett kérdésünk is. Arra voltunk kíváncsiak, vajon az új vezető képes lesz felszámolni a határátkelőkön zajló csempészetet, amelyben gyakran maguk a vámosok is érintettek. Egy általunk megkérdezett vállalkozó szerint a probléma kulcsa Kijevben keresendő, nem a határátkelőkön.

A válaszadók jelentős többsége, 93 százaléka, azaz 244-en mondták azt, hogy a vámparancsnok kudarcot fog vallani, egyedül nem lesz képes felszámolni a korrupciót és a csempészetet. Mindössze 7 százalék, 14-en vélekedtek úgy, hogy igenis rendet vág a határátkelőkön az új vezető. A téma megmozgatta a közösséget, több komment is érkezett a témához kapcsolódóan. Valaki azzal viccelődött, hogy levéltári iratokkal kimutatható, hogy már 1920 augusztusában is volt csempészet.

„1920-tól – a trianoni szerződéstől – eleinte egyszerű emberek, ma már klánok megélhetése ez a határszakasz. Esély sincs rá, hogy ember ezt felszámolja” – fogalmazott a kommentelő. Természetesen akadt olyan, aki csatlakozott ehhez a gondolatmenethez, kiegészítve azzal, hogy sok hétköznapi, a határból élő sem kívánja úgy istenigazából ezt a felszámolósdit.

„Eddig se volt csempészet. Ezután se lesz. Így nincs mit felszámolni.” – ezt egy másik humoros kedvű olvasónk követte el.

A témával kapcsolatban megkerestük Marton Tibor csongori vállalkozót, aki korábban fuvarozóként is dolgozott. Szerinte a kutya ott van elásva, hogy túlzóak a vámok és a különböző adók, ezért keresnek a kereskedők kiskapukat.

– Ha reális vámot és adókat szabnának ki, nem lenne csempészet és korrupció a határátkelőkön. Az áru értékének 30-40 százalékát kell befizetni az államkasszába, ez teljesen irreális! Hisz ehhez még párosul a szállítási költség, a vállalkozói adó. Ez körülbelül 50 százalék, és hol van még a vállalkozó haszna, ami legalább 20-30 százalék kell legyen, hogy megérje ezzel foglalkozni. Tehát szerintem a probléma megoldása Kijevben van, ha csökkentenék a járulékokat, a vállalkozók többsége nem trükközne. Egyértelmű, amíg ilyen magasak lesznek a vámok, addig nehéz a korrupció és a csempészet ellen fellépni. És nem is lehet! Senkinek nem érdeke. A vámosnak ebből nem lesz haszna, mert mindent panírozni kell, a kereskedőnek a fuvar- és beszerzési költség mellett nem fér bele a vám, hiszen akkor nem tudná eladni a méregdrága áruját. Így marad az olcsóbb verzió, a kenőpénz és a kiskapuk. Viszont ezzel az állam jár rosszul. az emberek többsége azon a véleményen van, hogy inkább nem fizet, mert az államkasszából úgyis ellopják a pénzt, vagy nem arra fordítják, amire kellene. Mindkét fél hunyó ebben a történetben” – fogalmazott Marton Tibor.

https://www.facebook.com/kiszo/posts/2535852423128545

Szabó Sándor

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó