Szintet lépnek a gimnáziumok

Együttműködési szerződést írt alá az Ungvári Nemzeti Egyetem (UNE) három magyar tanintézménnyel. A megállapodás az első lépés a tudományos líceumi státusz eléréséhez. Utánajártunk, hogy mit takar ez, és miért van rá szükség.

– Lehetőséget biztosítunk arra, hogy a tanintézmények igénybe vehessék az egyetem által biztosított termeket, eszközöket, kapcsolatot tartsanak fenn az oktatókkal, s ezáltal növeljék az oktatás színvonalát – foglalta össze röviden Spenik Sándor, az UNE Ukrán–Magyar Oktatási-Tudományos Intézetének igazgatója. – Első körben két gimnáziummal és egy líceummal írunk alá ilyen dokumentumot, a következő alkalommal a többi egyházi líceummal is megkötjük a szerződést. Erre azért van szükség, mivel a kormány hozott egy döntést, amely értelmében a gimnáziumoknak lehetőségük van elnyerni a tudományos líceum minősítést, ha megkötnek egy ilyen együttműködési megállapodást valamilyen egyetemmel.

Az együttműködésnek köszönhetően nem csak arra van mód, hogy egyetemi tanárok, professzorok tartsanak órát az iskolákban (a tudományos státusz megszerzéséhez az oktatás öt százalékát professzorok vagy docensek kell hogy végezzék), de a tanulók bármelyik karon tudományos kutatómunkába kezdhetnek, a laboratóriumokban kísérletet végezhetnek.

Ha a gyerekek szélesebb tudással rendelkeznek, könnyebben nyernek felvételt a felsőoktatási intézményekbe is bármilyen szakra.

A legfontosabb, hogy ezzel a tanintézmények még vonzóbbak lesznek a tanulók és a szüleik számára. A magasabb státusz jobb színvonalat is biztosít, és mindenki a legjobbat akarja a gyermekének.

– Pontosan e magasabb színvonal elérése a cél – erősíti meg az elhangzottakat Kovács Péter, az Ungvári Magyar Tannyelvű Elemi Iskola és Drugeth Gimnázium igazgatója. – Ha okosan osztjuk be az időnket, akkor lesz alkalmunk az egyetem több laboratóriumát is használatba venni, ott pedig olyan felszereltség biztosított, amilyennel az iskolák nem rendelkeznek. Sokkal hatékonyabb lenne a középiskolai oktatás. Az együttműködési megállapodás a magyar nyelvű oktatás megmentését is jelentheti, de ez még a jövő zenéje…

– A döntés elősegítheti azt, hogy kevesebben menjenek Magyarországra tanulni?

– A mi esetünkben nem beszélhetünk arról, hogy a végzősök többsége külföldre menne. A diákok fele ha nem is pont a magyar karon, de az Ungvári Nemzeti Egyetemen kezdi meg felsőoktatási tanulmányait, vagy épp mindkét helyen.

– Beregszászban nem új keletű az ilyesfajta együttműködés.

– Nekünk van együttműködési megállapodásunk a főiskolával és különböző magyarországi intézményekkel – veszi át a szót Szabó Árpád, a Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium vezetője.

– Az ungvári egyetemmel már évek óta próbáljuk megkötni, de még csak most sikerült tető alá hozni. Nagyon örülünk ennek, ez a mi érdekünk is, mivel ha azt akarjuk, hogy itthon maradjanak a diákok, akkor ilyen lehetőségeket kell felajánlanunk nekik.

– Ha csak a magyar intézet kiváló nyelvi vagy fizika laboratóriumát említjük, már megéri együttműködni a felsőoktatási intézménnyel. Önöknek milyen pluszra lenne szükségük?

– Nekünk öt nyelvi laboratóriumunk is van, csak úgy, mint jól felszerelt biológia, kémia és fizika szaktantermünk. Ennek ellenére természetesen nem lehet összehasonlítani a kettőt, így minden területen szívesen kihasználnánk az egyetem nyújtotta lehetőségeket. Mi mindent a diákjainkért teszünk. A végzősök 97 százaléka felvételizett a felsőoktatásba.

– A Técsői Magyar Tannyelvű Református Líceum is az élvonalban van.

– A gyerekek motivációjával nincs gond. A járási vetélkedőkön jól szerepelnek, tavaly a külső független tesztelés eredményei alapján is előkelő helyet foglaltunk el a rangsorban – magyarázza Ambrus István igazgató. – Nálunk a reál tantárgyakon van a nagyobb hangsúly, profiltantárgy az informatika és fakultatív órákat is tartunk.

Az utóbbi három évben sokkal kevesebben mentek tőlünk Magyarországra, itthon próbálnak továbbtanulni, nagyon jó dolog. Hiszem, hogy gyümölcsöző lesz az együttműködés.

Ebben bízik Volodimir Szmolanka is, aki elmondta, intézményük kiválóan felszerelt minden területen. Az Ungvári Nemzeti Egyetem rektora biztosította az igazgatókat arról, két kézzel támogatják a szülőföldön maradást, ezért is fontos, hogy ilyen szerződéseket kössenek, amely elősegíti a közös munkát és ami a gyerekek fejlődése érdekében történik ezen a soknemzetiségű vidéken. Azt akarja, hogy a magyarok itt maradjanak, és megtalálják számításaikat. Ehhez minden tőlük telhetőt megtesznek.

– Az a legfontosabb, hogy az együttműködés folyamatos és működőképes legyen. Amire csak szükségük van, az iskolák rendelkezésére bocsátunk, bármelyik karról küldünk oktatót az intézményekbe. Hiszen közös érdekünk a fejlődés.

Simon Rita


Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó