KISZó-kérdés: az ukrán–magyar megbékélésnek mindkét oldalon vannak kerékkötői

Erősen megosztotta a válaszadókat legutóbb a Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán közzétett nem reprezentatív felmérés. Azt kérdeztük, hogy bízik-e az ukrán–magyar kapcsolatok javulásában? A kérdésnek az adta az apropóját, hogy a napokban Németh Zsolt, a magyar parlament külügyi bizottságának elnöke úgy fogalmazott, Magyarország készen áll arra, hogy Ukrajnával „új lapot nyisson” a kétoldalú kapcsolatokban. Az általunk megkérdezett szakember szerint a megbékélésnek mindkét oldalon vannak kerékkötői.

https://www.facebook.com/kiszo/posts/2550753121638475

A KISZó-kérdések történetében eddig csak egyetlenegyszer fordult elő ilyen szoros végeredmény, igaz akkor sokkal könnyedebb témában – tervez-e idén nyaralást? – született egálhoz közeli eredmény. A mostani felmérés adatai szerint a válaszadók 53 százaléka bízik abban, hogy elsimul a Kijev és Budapest közötti konfliktus, és rövidesen rendeződik a két ország kapcsolata. Ezzel szemben 47 százalék borúsan látja a helyzetet, a közeledés fikarcnyi jelét sem tapasztalják.

A témával kapcsolatban megkérdeztük Dmitro Tuzsanszkij politikai elemzőt, aki azzal indította a beszélgetést, hogy ha ezt a kérdést hónapokkal korábban, mondjuk június vagy július táján tesszük fel, akkor az igenek aránya jóval magasabb lett volna, mint 53 százalék.

– Látok esélyt a megbékélésre – fogalmazott az ukrán–magyar kapcsolatokkal foglalkozó szakújságíró. – Korábban, Petro Porosenko elnöklése alatt, 2017 szeptembere és 2019 márciusa között is voltak hasonló lehetőségek. Ugyanakkor egyik fél sem élt ezzel. Véleményem szerint Kijev és Budapest egyaránt sáros abban, hogy korábban nem rendeződött a két ország viszonya. Ennek fő oka, hogy az akkori döntéshozóknak egyáltalán nem állt érdekében a kiegyezés.

Az elemző úgy véli, a helyzet semmit nem változott a korábbiakhoz képest, sőt egyfajta súlyosbodás tapasztalható, ami azzal magyarázható, hogy mindkét oldalon vannak olyan befolyásos emberek, akik nem forszírozzák a megbékélést, épp ellenkezőleg, a konfliktus fenntartásában és periodikus jellegű felszításában érdekeltek.

– Cinikusnak tűnhet, de így látom a jelenlegi helyzetet – húzta alá Dmitro Tuzsanszkij. – A kárpátaljai magyar kisebbségnek, valamint a régiónak nem érdeke a konfliktus fenntartása, ám ez kevésnek bizonyul ahhoz, hogy komoly erővel hassanak a döntéshozókra.

Szabó Sándor

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó