Különleges napon toppantam be az Irgalmas Samaritánus Gyermekotthonba. Épp gyereknapot tartottak, amit minden hónapban a szülinaposok tiszteletére rendeznek. Önfeledten rohangáló kicsik, a rájuk vigyázó idősebbek és nevelők boldog mosolya üdvözölt. De minden ilyen szép a leányotthon körül? Múltról és jelenről Katkó Lászlóval, az intézmény vezetőjével beszélgettünk.
– A gyermekotthont 1996 februárjában három holland segélyszervezet alapította meg a Kárpátaljai Református Egyház égésze alatt. Jelenleg 72 lakója van – kezdi beszélgetésünket Katkó László, igazgató.
– Részesülnek-e valamilyen állami támogatásban?
– Alapítónk a Kárpátaljai Református Egyházkerület mivel magánintézményként tartanak nyilván az ukrán államtól nem kaphatunk semilyen támogatást. A Stichting Hulp Oost Europa holland segélyszervezett a mai napig jelentős összeggel járul hozzá a fenntartási költségeinkhez, bár eredetileg csak 5 évre vállalta ezt. Sajnos a 2019-es esztendő nem túl könnyű számunkra, mivel a tavalyi egyházkerületi támogatásunknak csak a felét kaphatjuk meg, ami miatt jelenleg a tavaly félretett tartalékunkat éljük fel. Ez alázatra és józanságra tanított bennünket.
– Akkor kire számíthatnak?
– A Tiszántúli Református Egyházkerületen keresztül kapott támogatáson és a már fent említett holland segélyszervezet adományai mellett nagyon sokan támogattak. Többek között a Magyar Református Szeretetszolgálat, és az ungvári főkonzulátus. Gui Angéla „családtagunk” pedig egyszemélyes kampánystábként szervezte meg az új kazánok cseréjéhez szükséges adományok összegyűjtését. Nem felejthetjük el megemlíteni egy nagyon kedves barátunk csapatépítő tréningjeit sem, amit mindig egybeköt egy mesés, énekes táncházas alkalommal.
– Van-e elegendő szakemberük?
– Szerintem szakemberekből Kárpátalján mindenütt hiány van, legalábbis felkészült szakemberekből. Mi sem állunk túl jól ilyen téren, főleg, mivel magyar nyelvű intézmény vagyunk. Az elvándorlás és a külföldi munkavállalás elég komoly gondokat okoz egész Ukrajnában, így nálunk is.
– Milyen fejlesztésekre került sor az utóbbi időben?
– A legnagyobb volumenű mindenképp a kazánok cseréje, de több „kisebb” projekt is fut. Ezek között említhető a játszószoba és a sportterem kialakítása, a hűtőkamra, gyerekszobák felújítása, kisbusz beszerzése és felújítása, a folyosók újrafestése, a vendégszobák tatarozása és az ún. kisudvar átalakítása. E munkálatok céladományokból és/vagy önkéntesek segítségével valósulhattak meg. Istené legyen mindezekért is a dicsőség.
– Miből van továbbra is hiány, mire lenne még szükségük?
– Elsősorban azt kérjük, hogy minél több ember hordozzon bennünket imádságban. Anyagilag – elvileg – az alapellátásunk megoldottnak tűnik a 2020-as évre, viszont fennáll annak a veszélye, hogyha a folyósítások jövőre is a tavalyi ütemben érkeznek, akkor hónapokig nagyon súlyos gondok elé nézünk. Az épületünk már 25 éves. Bár a megépítésekor nagyon modernnek számított, mára már sok dolog elavult. A fűtésrendszerünk és a vízvezetékrendszerünk is felújításra szorul, de a konyhai berendezések közül is lenne mit kicserélni. A másik sarkalatos kérdés az önkéntesek problémája. Szívesen vennénk önkéntes, mélyen hívő keresztyén fiatalok néhány havi segítségét.
Bara Tünde
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.