Befektetési kisokosunk negyedik részében az állam által kibocsájtott értékpapírokkal foglalkozunk. Az invesztíció e típusát egyaránt választhatják a kisebb, 1-10 ezer hrivnyával, vagy a nagy összeggel rendelkezők is.
Az invesztálásra történő felhívás szerint annyi a dolgunk, hogy bemegyünk a bankba, megvásároljuk az értékpapírt, és a kamatok szinte az ölünkbe hullnak.
Szükséges tisztáznunk a fogalmat. Az állampapír egy hitelviszonyt megtestesítő okmány, melyet az állam bocsát ki abból a célból, hogy az ebből befolyó összeget meghatározott célra fordítsa. Ezek visszafizetését maga az állam garantálja.
A napi áron vásárolt értékpapírok után az állam évi 13-19 százalékos kamatot fizet.
Az ebből származó bevételt havi részletekben is megkaphatjuk, illetve pozitívum, hogy a 18 százalékos személyi jövedelemadó nem vonódik le, mindössze a 1,5 százalékos hadiadó fizetendő.
Az állampapírt a bank bármikor visszavásárolja. Amennyiben az csődbe megy, más pénzintézmény is átveheti értékpapírjainkat.
Az állampapírok megítélésének két egymástól eltérő változata terjed. Ennek az a magyarázata, hogy a pénzügyminisztérium eleve a pénzügyi piacon fellelhető választék bővítése céljából indította el a befektetés e formájának népszerűsítését. Leegyszerűsítve, hogy a bankbetétek mellett legyen egy másik lehetőség is.
A pénzintézetek riválisukat látják az állampapírokban, ezért megpróbálják rábeszélni klienseiket arra, hogy maradjanak inkább a „jól bevált” bankbetéteknél. Ennek ellenére az előbbi keresettsége rohamosan nő.
2018-ban például a lakosság által vásárolt állampapírok összege másfél milliárd hrivnya volt.
Napjainkban ez az összeg megközelíti a 7 milliárdot. Ez még mindig nem nagy összeg, hiszen ez a bankbetétek mindössze 1 százalékát teszi ki.
Ezek az értékpapírok kizárólag elektronikus formában léteznek. A kamatokat kifejezetten erre a célra nyitott számlán fogadhatjuk. A számlanyitáshoz szükségünk lesz a személyi igazolványunkra, az adóazonosító (identifikációs) számunkra, ukrán bankban lévő folyószámlánk pontos adataira, illetve jövedelem-kimutatásunkra.
Figyelembe véve a bankok ódzkodó álláspontját, azt ajánljuk olvasóinknak, ilyen irányú igényeikkel a befektetéseket kezelő cégekhez forduljanak. Itt szívesen adnak teljes körű tájékoztatást, és sokkal kevesebb utánajárással érhetünk célt.
Foglaljuk össze az eddig ismert befektetési lehetőségeket.
- Az egyszerű bankbetét azoknak lehet vonzó, akik kis összegeket mozgatnak, és gyakran hozzányúlnak megtakarításaikhoz.
- Ingatlant vásárolni bérbeadás céljából hosszú távú, nagy összegű befektetés esetén érdemes, ami bérleti díj formájában havonta kifizetődő hasznot teremt. Így hozzávetőlegesen tíz év alatt a befektetett pénz megtérül, és gyakorlatilag ingyen jutottunk a lakáshoz.
- A gyorsabb megtérülés reményében nagyobb összegeket befektetők válasszák az úgynevezett félkész lakásokat, melyeket 1-2 hónap alatt rendbe raknak, majd eladják és visszakapják pénzüket. A néhány ezer dollár hasznot hozó üzlet után ismét befektethetik pénzüket.
Aki pedig kockázat nélküli befektetésre vágyik, az vásároljon állampapírokat, és élvezze az állam által garantált kamatokat.
Csuha Ivett
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.