Kacsa volt a hír: az Ungvári Járási Kórház nem zár be

Az egészségügyi reform kapcsán számos kérdés, feltételezés és álhír lát napvilágot. Ezek közül az egyik, az utóbbi hetekben a lakosság körében felröppent a hír, miszerint bezárják az Ungvári Járási Kórházat.

A szóbeszéd alapjául az a tény szolgált, hogy az egészségügyi intézmény nem került fel a súlyponti kórházak listájára. Az intézmény vezetősége azonban nyugtatja a járás lakosságát, nem kell pánikba esni, a kórház a szokásos rendben, igaz áprilistól új finanszírozási modell mellett, de továbbra is működni fog.

Mint azt Oleg Holub, az intézmény főorvosa a sajtónak elmondta, a kórház 10 egészségügyi szolgáltatási csomagra nyújtotta be kérelmét a Nemzeti Népegészségügyi Szolgálathoz. Eddig egyelőre egyre kapott engedélyt, a fekvőbeteg-ellátásra.

Ahhoz, hogy az igényelt szolgáltatásokra engedélyt kapjon, a kórháznak számos követelménynek – megfelelő műszaki felszereltség, szakembergárda stb. – kell megfelelnie.

A főorvos szerint ezzel nem lesz gond, mivel három éve, miután átkerültek az Ungvári Járási Tanács fennhatósága alá, folyamatos támogatásban részesültek, eddig összesen 25 millió hrivnya értékben. Több nélkülözhetetlen készüléket is beszereztek, azon belül lélegeztetőgépet, teljesen felújították a kórház poliklinikáját, amely már-már balesetveszélyes állapotban volt. Korábban egy-egy huzamosabb ideig tartó esőzés után a második szinten bizony beáztak a helyiségek. Az épületben mára korszerű szellőzőrendszert építettek ki, internethozzáférést és telefonkapcsolatot létesítettek.

Az Ungvári Járási Tanács február 14.-i ülésén a képviselőtestület megszavazta, hogy újabb hárommillió hrivnyával támogatja az egészségügyi intézmény rekonstrukciójának befejezését.

Ruszlan Csornak tanácselnök elmondta, a járás településein élők maguk is meggyőződhettek az elmúlt négy évben arról, hogyan korszerűsödik a poliklinika épülete, tehát szó sincs annak bezárásáról. Sőt, levélben kérvényezték a megyei egészségügyi főosztálynál és a Miniszteri Kabinetnél, hogy vegyék fel az intézményt a súlyponti kórházak sorába.

Lapunknak adott kommentárjában dr. Biró Erzsébet a megyei egészségügyi főosztály vezetője elmondta, a kijevi illetékesek a súlyponti kórházak meghatározásánál számos kritériumot vettek figyelembe. Egy bizonyos metodika alapján választották ki azokat. Kijelölésükkor megvizsgálták minden megye lakosságszámát, az egészségügyi intézmények elérhetőségét, felszereltségét, eszköztárát, humán-erőforrását.

– Fontos volt, hogy szükség esetén a lakosságszámot arányosan elosztva mindenki könnyen, a megadott időintervallumon belül beszállítható legyen egy-egy intézménybe.

Egy-egy kórháznak minimum 120 ezer lakost kell kiszolgálnia.

Megyénk ellátására értelemszerűen nyolc súlyponti kórházat engedélyeztek. Mivel Ungváron a városi kórház lett kijelölve erre a célra, nincs értelme egy adott területen még egy intézményt súlypontinak minősíteni. A finanszírozás tekintetében pedig minden kórház annyi támogatást kap majd a Nemzeti Népegészségügyi Szolgálattól, ahány beteget ellát, akár súlyponti, akár városi vagy megyei státussal rendelkezik. Tehát nem a státusa számít, hanem a reális betegszám. Mint arról korábban már beszéltünk, minden szolgáltatásnak szabott ára lesz, amit a Nemzeti Népegészségügyi Szolgálat állapít meg, s utal át egy-egy páciensért az adott intézménynek. A pénz tehát szó szerint a „beteg után jár” majd, az üresen álló ágyakért többé nincs támogatás.

 

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó