Az egész világ megrökönyödve szemlélte azt hogy heves tiltakozás fogadta a kínai koronavírus-járvány gócpontjából, Vuhanból evakuált 45 ukrán és 27 külföldi állampolgárt, amikor azokat Poltava megye egyik településének szanatóriumába szállították. Ehhez kapcsolódott legutóbbi, a Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán közzétett kérdésünk. Arra voltunk kíváncsiak, vajon vidékünkön tiltakoznának-e az ellen, hogy Kárpátalján helyezzék karanténba a Kínából hazahozott embertársainkat.
A kérdés megosztotta a válaszadókat, ugyanakkor valamelyest megnyugtató, hogy a felmérésből az derült ki,
a kárpátaljai emberek valamelyest toleránsabbak.
A szavazók 38 százaléka nyilatkozott úgy, hogy tiltakozna az ellen, hogy Kárpátalja lenne karantén színhellye, míg 62 százalék nem lát ebben semmilyen veszélyt, vagyis nem ellenezné.
A témával kapcsolatban több komment is érkezett. Valaki felhívta a figyelmet arra, hogy emberek vagyunk. „Már akiket annak lehet nevezni. A Poltava megyeieket nem nevezném embereknek” – írta az illető.
Más szerint rémisztgetés helyett tájékoztatni kellene az embereket, hogy ne zombiapokalipszishez hasonlítson ez a járvány.
Fegyir Sándor szociológust kérdeztük arról, hogy mivel magyarázható ez a jelenség.
– Országimázs-romboló volt, ami bizonyos mértékig tükrözi a társadalmunkat. Büszkék nem lehetünk rá – fogalmazott a szakértő. Akik ilyet tesznek, azokat emlékeztetni kellene, hogy ők is kerülhetnek hasonló helyzetbe. Ezzel kapcsolatban felmerül a kérdés: áradáskor meg kell-e menteni azokat a szerencsétleneket, akik a kockázat ellenére a folyó árterében építették a házukat, vagy hagyni kell őket meghalni, azzal az indokkal, hogy ez az ő problémájuk. Ember- és nemzettársaink megmentése kiemelt prioritást kell hogy élvezzen.
Szemtanúi vagyunk a széthullott szovjet rendszer csökevényeinek, amely még megpróbál ellenállni a változásoknak.
Vannak politikai erők és gazdasági érdekcsoportok, amelyek igyekeznek ezeket úgy kihasználni, hogy aláássák az új, tapasztalatlan kormány renoméját. Az idő minden sebet begyógyít, csak épp időnk nincs – vélekedett Fegyir Sándor.
Szabó Sándor
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.