2019-ben a megyei Nyugdíjalap költségvetésébe 8,2 milliárd hrivnya ékezett be, hangzott el a hivatal múlt évét összegző beszámolón.
Mint azt Péntek Anasztázia, a szervezet vezetője elmondta, ez az összeg 17,9 százalékkal meghaladta a 2018-as költségvetést. 7,9 milliárdot a 269 700 idős ember nyugdíjának és anyagi segélyének idejében történő folyósítására fordítottak. 2018-hoz képest ez az összeg 16,2 százalékkal, azaz 1,1 milliárddal nőtt.
Tavaly a kötelező szociális járulékokból 3,8 milliárd hrivnya érkezett a Nyugdíjalapba.
Az adóhatósággal és a munkaügyi főosztállyal együttműködve 1700 munkavállaló bérét sikerült kifehéríteni, s ezáltal 37,3 millió pluszbevételhez juttatni a szervezetet.
Az elvégzett munka ellenére is jelentős összegű – mintegy 61,7 millió hrivnyás – tartozás halmozódott fel. Ebből 48 millióval az állam tartozik a kedvezményes nyugdíjakért, míg 13,6 milliós tartozás az elmaradt társadalombiztosítási járulékok révén keletkezett. Az Aknaszlatinai Sóbánya, melynek havi 200 ezer hrivnya járulékot számolnak fel, immár 28 millió hrivnyával tartozik.
A Nyugdíjalap folyamatosan dolgozik azon, hogy lefaragja az adós vállalatok tartozását. Idén már 214 bírósági eljárást indítottak 8 millió hrivnya behajtása érdekében, ennek eredményeképp eddig 1,9 millió hrivnya futott be.
2019-ben 8700 személy lett nyugdíjas, 400 fő a katonaságtól vonult pihenőre.
21 900 juttatás került újraszámfejtésre az éltes emberek kérésére, ezenkívül öt alkalommal automatikusan áttekintették a nyugdíjakat. Év végére átlagosan 15,1 százalékkal nőttek a nyugdíjkifizetések a megyében.
Kárpátaljának a nyugdíjak átutalására havonta 662 millió hrivnyára van szüksége. Az Alap saját eszközeiből ennek mindössze a felét tudja előteremteni, a fennmaradó összeget az állami költségvetés állja. Ahogyan megyénk költségvetése, a Nyugdíjalap is dotációra szorul. Ennek magyarázata, hogy vidékünkön kevés nagy iparvállalat működik, nem folyik be elegendő adó. Ezenkívül magas a munkanélküliség mértéke, ahogyan a munkaerő-elvándorlás is. Emiatt évről évre nagyobb nyomás nehezedik a Nyugdíjalapra: 2019 december 1.-re 183 900 munkavállaló mellett 269 600 nyugdíjast tartottak számon, ami azt jelenti, hogy
egy dolgozó embernek átlagosan 1,4 idős embert kell eltartania.
Tavaly számos technikai újítást is bevezettek a Nyugdíjalapnál. Például ma már az embereknek gyakorlatilag ki sem kell menniük a házból ahhoz, hogy elérjék a szolgáltatásait. Például az E-Nyugdíj rendszer segítségével az elektronikus szolgáltatások honlapján keresztül fel tudják tölteni, s ezáltal el tudják juttatni a szervezethez valamennyi, a nyugdíjszámfejtéshez szükséges iratot. A mobil alkalmazás révén a mobil készülékeken (okostelefonok, táblagépek) is elérhetők a szolgáltatások. Az új online elektronikus munkakönyv szerviz segítségével pedig bárki bármikor utánanézhet munkaviszonya alakulásának, hogy munkaadója fizeti-e érte, s milyen összegben a nyugdíjjárulékot (ezek az információk 2000-ig visszamenőleg nyomon követhetők). A Nyugdíjalap weboldalán QR-kóddal ellátott igazolásokhoz is hozzá lehet jutni. Valamennyi járásban és a megyeközpontban is korszerű szervizközpontokat hoztak létre, melyekben szolgáltatásaik teljes skálája az emberek rendelkezésére áll. Ezen felül 17 településen kihelyezett munkatársaik is az érdeklődők rendelkezésére állnak, összegezték az összejövetelen.
Magyar Tímea