Az árképzést a világpiac és az árfolyam alakulása is befolyásolja
Végre egy jó hír a sok sopánkodás mellett. Olcsóbb lett a benzin. December és január folyamán közel két hrivnyával kevesebbért árusítják a töltőállomásokon. A kormány úgy látja, az üzemanyagár csökkenésében nagy szerepe van a belügyi egységek összehangolt munkájának az illegális benzinkutak ellen – állapítja meg a 24tv.ua internetes portál.
A kampány eredményeként 4000 illegális töltőállomást zártak be. Ennek következtében a törvényesen működők forgalma több mint 6 százalékkal emelkedett. Egyes megyékben ez a növekedés még nagyobb, Luhanszk megyében például 15, míg Dnyipropetrovszk és Cserkaszi megyékben 14 százalékos.
A kereskedelem „kifehérítése” mellett az üzemanyag árát nagyban befolyásolja a kőolajimport is. Mint ismeretes, Ukrajna saját szükségletének mintegy 60 százalékát biztosítja önálló kitermelésből, a fennmaradó mennyiséget főként Azerbajdzsántól szerzi be. Emellett a kész üzemanyag egy része is importból – többnyire Fehéroroszországból – származik. Ennek aránya változó.
Télen hozzávetőlegesen a felére, míg nyáron sokkal többre van szükség.
Ilyen ellátottság mellett természetes, hogy az árak a világpiacival együtt ingadoznak, ami a világpolitikai helyzet tükörképe is egyben. Például 2019 őszén, amikor a szaúd-arábiai olajfeldolgozókat terrortámadás érte, a világ bepánikolt. Az Amerikai Egyesült Államok kénytelen volt megnyitni a vésztartalékot is.
Az üzemanyag árát minden országban jellemzően a kormány pénzügyi politikája befolyásolja. Ukrajnában a jövedéki adó mértéke literenként 0,213 euró, azaz körülbelül 5-6 hrivnya. Az általános forgalmi adóval együtt így
az ár 35 százaléka adó formájában az államot illeti.
A kereskedők ezt is bekalkulálják az tarifába, hozzáadják a szállítási és egyéb költségeket, a haszonkulcsot. Így lesz kerek az ár.
A nem hivatalosan működő benzinkutak sokkal jobb helyzetben vannak. Nem fizetnek adót, így lényegesen olcsóbban árusíthatják az üzemanyagot. A munkaerőt azonban itt is meg kell fizetni. Emiatt ha kevesebbe is kerül a produktum, lényeges különbség nem tapasztalható.
Érdekes nyomon követni, milyen változásokat hozott az üzemanyag árában a dollár árfolyamának zuhanása. Egy ideig érthetetlen volt, hogy az árfolyammal egyetemben miért nem csökkent a benzin ára. A dolog odáig fajult, hogy
Volodimir Zelenszkij államfő kénytelen volt „elbeszélgetni” a legnagyobb benzinkereskedő cégek vezetőivel. És mit ad Isten, még aznap olcsóbb lett az üzemanyag.
A kérdés, hogyan tovább? A koronavírus terjedése világszerte csökkentette az üzemanyag-fogyasztást, emiatt átmenetileg tovább eshet az ár is. S vajon miután elvonulnak a fellegek, minden kezdődik elölről? Fontos lenne, hogy a kereskedelmet ellenőrző szervek is odafigyeljenek, s ügyeljenek az árak következetes formálására.
Csuha Ivett