A megyei infektológia munkatársai 24 órán át fertőzésveszélynek vannak kitéve
Lapleadáskor az 531 koronavírussal fertőzött kárpátaljai között 137 egészségügyi dolgozó volt. Az országos statisztika sem kedvezőbb, hisz minden ötödik páciens az egészségügyisek közül kerül ki. Ennek fényében rendkívül biztató és szinte hihetetlen, hogy a megyei infektológiai kórház munkatársai közül az elmúlt hat hét alatt senki sem betegedett meg. Mihajlo Poljakot, a kórház főorvosát többek között arról kérdeztük, hogyan szervezték meg a munkát a járvány idejére, el vannak-e látva kellőképpen védekezési eszközökkel, gyógyszerekkel?
– Nyilvánvaló, hogy egy fertőző betegségek gyógyításával foglalkozó intézményben más a készültség színvonala, mint egy általános kórházban, ám az országos hírekben gyakran hallani szakorvosok fertőzéséről is.
– Az első koronavírusos páciensünket, egy munkácsi illetőségű hölgyet, akinek diagnózisát 26-án igazolta a kijevi laboratórium, március 23-án fogadtuk. De előtte egy dobronyi család és egy kínai diák is feküdt nálunk, akikhez a protokoll szerint előírt védőruházatban jártunk be, hisz nem tudhattuk, betegek-e. Mivel veszélyes fertőző betegségekkel foglalkozunk, nekünk folyamatosan készen kell állnunk.
Januárban például 90 többször használatos biovédelmi kosztüm, több FFP2-es és FFP3-as maszk is volt a raktárunkban.
Hogy orvosainknak sikerült elkerülni a fertőzést, többek között annak is köszönhető, hogy 2003 óta, a járványügyi helyzettől függetlenül, évente kétszer tanfolyamot tartunk, s mindenki vizsgázik a védőeszközök használatából is. A legfontosabb, a kosztümök helyes levétele, hogy ne érjenek puszta kézzel az esetlegesen fertőzött öltözékhez, szemüveghez, stb. De sokat számít, a használt felszerelés helyes fertőtlenítése, tárolása és még számos egyéb előírás betartása is.
– Vannak kórházak, ahol hetente váltják egymást a koronavírusos betegeket kezelő orvosok. Önök hogy oldják meg az ápolást, s mennyire vannak jelenleg ellátva védekezési eszközökkel?
– Mivel kevesen vagyunk, nem engedhetjük meg magunknak, hogy több váltásban dolgozzunk.
Munkatársaim naponta bent vannak – a százágyas kórházat 27 orvos, 53 ápolónő és 44 nővér látja el.
Ha egyszer használatos védőruhát viselnének, naponta hatvanra lenne szükség, ezért inkább többször használatosat szerzünk be, amit 4-6 óra után fertőtlenítünk, tisztítunk, hogy másnap újra fel lehessen venni, így olcsóbb. Egyszer használatos biovédelmi overállt a felvételi és az intenzív osztályon viselnek kollégáim. Jelenleg három hétre elegendő védekezési eszközzel rendelkezünk.
– Volt-e olyan kollégája, aki felmondott a járvány kapcsán?
– Senki. Rendkívül összeszokott csapatom van, mindenki teszi a dolgát legjobb tudása szerint.
– Létezik egy kezelési protokoll a Covid-19 betegek gyógyítására. De vajon az állam gondoskodik-e az abban szereplő gyógyszerek beszerzéséről? Vagy a betegeknek kell állniuk a költségeket?
– Sajnos központilag rendkívül szűkmarkúan mérik a gyógyszereket, kevés az antivirális szer, a hidroxi-klorokin hatóanyagú Plakvenilből először összesen 180 darabot kaptunk az egész megye szükségleteire.
Ezt 7-10 napig lehet alkalmazni a nagyon súlyos eseteknél.
S mivel nem kapható a patikákban, önállóan még be sem lehet szerezni.
– Jelenleg hány pácienst ápolnak az intézményben?
– 43 igazolt koronavírusos beteget, öt fertőzésgyanús pácienst ápolunk két emeleten. Az egyéb fertőzésekkel beszállított pácienseket a negyedik emeleten „szállásoljuk” el. Mesterséges lélegeztetésre (az interjú készítésekor) most senki nem szorul. Két oxigéntermelő állomásunk van az intenzív osztály számára, ezenkívül mobil lélegeztetőink is vannak, melyeket szükség esetén a páciens ágya mellé gurítunk.
Ugyan intézményünk elvileg százágyas, de mivel a diagnózis igazolása két napig tart, az új pácienseket – s ilyenekből naponta 5-8 van – külön boxokban látjuk el, ezért képtelenek vagyunk száz beteg fogadására.
Erre csak akkor lenne lehetőség, ha mindenki igazolt diagnózissal érkezne hozzánk. Úgy vélem, egyelőre nőni fog a betegszám, még nem értük el a csúcspontot.
– Miben különböznek a Covid-19-el fertőzött páciensek a többiektől?
– Az első napokban nagyon meg vannak ijedve. Hisztérikusan rettegnek, hisz nem elég, hogy nehezen lélegeznek, egyesek fuldokolnak, még a kórtermükbe bejáró orvosok arcát sem láthatják a maszkok alatt. Ijesztő számukra, hogy csak a hangjuk alapján ismerik fel gyógyítóikat, és emellett számos rémhírt olvasnak az interneten. De egy idő után, ahogy állapotuk javul, megnyugszanak.
– Még egy ugyancsak sokat vitatott kérdés, az orvosoknak ígért 300 százalékos bér. Kijev azt állítja, átutalta a megyékbe az összegeket, ám az orvosok panaszkodnak, hogy ugyanannyit vagy alig valamivel többet kapnak, mint korábban.
– A 300 százalékos emelés hatalmas tévedés. Csupán azon órákért jár, amelyeket az orvos konkrétan a beteg ágya mellett tartózkodott, és nem a 24 órás szolgálatért, ahogyan azt a legtöbben gondolták. Holott munkahelyükön bármikor, bárhol fennáll a veszélye annak, hogy megfertőződnek.
Munkatársaim márciusban csupán 200–400 hrivnyával több fizetést kaptak, a legmagasabb pluszösszeg 700 hrivnyát tett ki.
Egy infektológián dolgozó orvos alapbére jelenleg 3826–4772 hrivnya között mozog. A fizetés a kiegészítésekkel együtt átlagosan 5200–7800 hrivnyára rúg. Ennyi pénzért nem állnak sorban a fertőző osztályon. Szóval, miközben a laikusok már-már irigylik a koronavírusos betegeket ellátó egészségügyiseket, azok valójában becsapottnak érzik magukat, és jogosan.
Magyar Tímea
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.