Megszokhattuk, hogy a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete (KMNE) évente száznál is több programot szervez, aminek nagy része a járványhelyzetre való tekintettel sajnálatos módon az idén nem kerül megrendezésre. De a szervezet nem csak ilyen téren ténykedik, jellemző rájuk a segítségnyújtás is, ezúttal haszonállatokat és az állatok felneveléshez szükséges takarmányt osztottak szét az ezt igénylő tagcsaládok között.
– A koronavírus miatt kialakult gazdasági helyzetre való tekintettel igyekszünk segítséget nyújtani tagcsaládjainknak, így igényeikhez mérten négy napon át haszonállatokat osztunk szét. Beregszászban vette kezdetét az akciónk, amit Csongoron és Salánkon folytattunk. Az általunk életre hívott Önellátó Nagycsalád Projektre, vagyis a haszonállat programra összesen 298 család jelentkezett – magyarázta Dancs György, a KMNE alelnöke. – Több lehetőség közül választhattak a családok, csibét vagy kiskacsát lehetett igényelt, a negyven darab jószág mellé a családok 25 kilogramm tápcsomagot, 50 kiló kukoricát, illetve egy csomag vitamint kaptak. Aki a nyulat választotta, az öt darabot vihetett haza, valamint méhcsalád is gazdára talált – tette hozzá.
Az egyesület a jószágok vásárlásával a jelenlegi nehéz helyzetben egyúttal az állattenyésztőket is segítette. A szárnyasok Salánkról valók, a méhcsaládok Kaszonyból, a kukoricát balazséri vállalkozótól vásárolták meg.
– Sajnos egyértelmű, hogy idén nyáron nem sok rendezvényünket tudjuk majd megtartani, így ezen programtámogatások jelentős részét átcsoportosítottuk a szociális projektjeinkre, így vásárolhattunk több száz szárnyast, nyulakat és méhcsaládokat. Fő támogatóink között van a Nemzetpolitikai Államtitkárság, a Bethlen Gábor Alap, illetve Grezsa István miniszteri biztos, az átcsoportosítást természetesen egyeztettük velük – fejtette ki Dancs György.
Sokan érkeztek Beregszászba, hogy átvegyék a kisállatokat, köztük a balazséri Szabó Gyula, aki nejével három 12 éven aluli gyermeket nevel. Ők kiscsibéket igényeltek.
– Falun élünk, van háztájik, így nagyon jól jön, és óriási segítség ez a támogatás. A szárnyasokat húsukért, tojásukért tartjuk majd – mondta a családfő, aki hozzátette, a gyerekek nagyon várják a csibéket, azt ígérték, az állatok gondozásában is kiveszik majd a részüket. Gyula elárulta, ő hála Istennek már dolgozik, viszont a vendéglátásban ténykedő felesége továbbra is otthon van.
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.