Ukrajna alkotmánya és hatályos törvényei értelmében 2020 októberének utolsó vasárnapján (október 25-én) soros helyhatósági választásokat kell tartani, amely a törvényalkotók elképzelése szerint az elmúlt esztendőkben lezajlott, illetve jelenleg is zajló decentralizáció „betetőzése” lenne. Hol is tartunk jelenleg?
Az igencsak aktuális kérdésre dr. Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke kereste a válaszokat a Kárpáti Igaz Szónak készített elemzésében. Megállapítja: az új választási kódex értelmében minden párt egy általános megyei listát állít, amelyen helyet kapnak a választókerületekben (ezekből előreláthatólag 6-8 lesz, mindegyik kb. 150-170 ezer választóval) induló jelöltek. A pártoknak az összmegyei megmérettetésen legalább 20–22 ezer szavazatot kell összegyűjteniük ahhoz, hogy elérjék a megyei bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt. Ez 3–4 képviselőt jelent, akik a regionális listákon szerzett abszolút számú, rájuk leadott szavazat alapján jutnak be a 64 fős testületbe. A jelenlegi 8 fős magyar frakció eléréséhez legalább 45 000 szavazatra van szükség, abból kiindulva, hogy az ukrán választók szavazási hajlandósága mindig magasabb, mint a magyarlakta területeken.
2015-ben a közös KMKSZ-UMDSZ-lista 41 517 szavazatot (12,5 százalék) kapott. A 2019-es közös KMKSZ-UMDSZ parlamenti kampány során összesen 32 552 szavazatot sikerült begyűjteni. Eszerint a magyar jelölteknek kizárólag akkor van esélyük bejutni a megyei tanácsba, ha a két magyarságszervezet ismét közös listát állít.
Az országos demokrata szövetség elnökének terjedelmes elemzése szerint független szakértők bevonásával, jelentős merítéssel el kell készíteni egy felmérést a kárpátaljai magyarság jelen- és jövőképéről. Miután ez megvan, érdemes egy településenkénti portabejárást is megejteni, amely során teljes körű felmérést készíteni a létszámunkról, politikai és mindennapi hangulatainkról, s össze kell állítani a kárpátaljai magyarság humánerőforrás-kataszterét. Az elvégzett humánerőforrás-felmérés eredményeire támaszkodva többek között olyan jelölteket kell állítaniuk, akiknek tényleges tekintélyük/támogatottságuk van egy-egy régióban, nem pedig a pártlojalitás a legfőbb erényük. Ezeket a jelölteket előzetes és helyi szintű előválasztásokon lehetne megmérettetni és mihamarabb bemutatni a nagyközönségnek, hogy a választók jól megismerhessék és véleményezhessék őket. Rövid és érthető stratégiai programot kell kidolgozni minden város, kistérség és járás részére. Csak így tudunk reális eredményt felmutatni, s a politikai „játszótéren” labdába rúgni! A felkészülést pedig a karantén lezárását követően azonnal meg kell kezdeni, hogy a júliusban meghirdetendő helyhatósági választásokra már konkrét programmal és jelöltekkel tudjunk előrukkolni, állapítja meg dr. Zubánics László.
Az UMDSZ elnökének hosszas dolgozatát a Kárpáti Igaz Szó e heti, május 14-i lapszámában keressék.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.